Venezuela İkinci Kripto Parayı Tanıttı: Petro Gold

Kripto paraları en çok seven lider Maduro, verdiği açıklamada ikinci değerli kripto paranın çıkartılacağını söyledi


Kripto paraları en çok seven lider Maduro, verdiği açıklamada ikinci değerli kripto paranın çıkartılacağını söyledi. Çıkartılan para birimi, değerli metaller tarafından desteklenirken bir hafta içinde tamamen tanıtımının gerçekleşeceğinin sinyallerini verdi.

Venezuela Ekonomi Bakanı Zerpa, ülke genelinde ekonomik olarak ablukadan çıkmak için en mantıklı çözümü kripto para piyasasına girerek gerçekleştirileceğini söyledi. Bunun için ilk adımı “Petro” adıyla atan Venezuela, şimdi de “Petro Gold” ile kripto zinciri yaratmak istiyor.

Maduro Açıkladı

Petro’nun duyurusunun üstünden daha çok geçmeden Maduro ikinci kripto parayı açıkladı. Kongre, kripto para birimi olarak Petro’nun ardından Petro Gold’u getirerek ülkedeki petrol rezervlerinin ipotek altına aldığı söyleyen muhalefet partiye karşı olarak yaptırımların doğal olduğunu göstermeye çalışıyor.

Petro muhalefete göre kötü bir kripto para olsa da; Brezilya, Danimarka, Norveç, Polonya, Honduras ve Orta Doğu’da birçok ülkede yatırım aracı ve ödeme şekli olarak kullanılmaya başlandı.

Ön satışta 82.4 milyon petro satışa sunuldu. Yapılan açıklamada Petro, kripto para olarak hem Venezuela vatandaşlarından hem de yabancı ülke tarafından oldukça talep geldi. Petrol destekli olan Petro’nun ön satışının ilk gününde 735 milyon Dolar talep alınarak başladı.

ABD’den Küstah Uyarı

Petro’nun duyurusunun ardından her işe parmağını sokan ABD, Venezuela’nın muhalefet partisiyle beraber düşünce içerisinde olarak “yasa dışı ve anayasaya aykırı” olarak Petro’nun çıkartıldığını ve bir araç olarak tanıtıldığını savundu. Fakat ABD’nin ve muhalefetin yatırımlara müdahale edemediği ilk günden görüldü.

[fat_coincap id=”5″]