Rus Sberbank, çalışanlarını madencilik yaparken yakaladı

Devlet tarafından kontrol edilen ve ülkenin en büyük bankası olma ünvanını taşıyan Rus Sberbank, çalışanlarını bankanın bilgisayar ve ekipmanlarını kullanarak kripto para madenciliği yaparken yakaladığını açıkladı


Devlet tarafından kontrol edilen ve ülkenin en büyük bankası olma ünvanını taşıyan Rus Sberbank, çalışanlarını bankanın bilgisayar ve ekipmanlarını kullanarak kripto para madenciliği yaparken yakaladığını açıkladı.

Banka, piyasadaki ekran kartlarını silip süpürmüştü

Aynı zamanda Avrupa’nın en büyük üçüncü bankası olan Sberbank’ın kripto para sektörüyle yakından ilgilendiği biliniyor. Şirket, daha önce de coin madenciliğinde kullanıma uygun devasa miktarlarda ekran kartı siparişi vermesiyle gündeme gelmişti. Piyasada satın alacak ekran kartı kalmayınca halktan gelen yoğun tepkiler sonucu Sberbank’ın genel müdürü Alexander Vedyakhin geçtiğimiz Kasım ayında özür dilemek zorunda kalmıştı.

Yaptığı özür açıklamasında piyasadaki ekran kartlarının çoğunu satın aldıklarını itiraf eden Sberbank, bu donanım bileşenleriyle kripto para madenciliği yapmayacaklarını iddia etmişti. Bankanın başındaki Vedyakhin, üst düzey ekran kartlarıyla bankanın “yapay zeka araştırma ve geliştirme” işlemleri için kullanılacağını söylemişti. Bu ne kadar inandırıcı, bilinmez.

Banka personeli kripto para kazıyor!

Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü de Sberank’ın yönetim kurulu üyelerinden Herman Gref, “Rusya’nın liderleri” başlıklı toplantıda yaptığı konuşmada bankanın kurumsal olarak kripto para madenciliği yapmadığını açıklamıştı.

Gref, konuşmasının devamında “Madencilikte kullanılanlardan çok daha farklı özelliklere sahip ekran kartlarını satın aldık. Sberbank’ın madencilikle herhangi bir alakası yok, ancak bankanın ekipmanlarını kullanarak madencilik yapan çalışanlarımızı sık sık yakalıyoruz” dedi. Ayrıca Herman Gref, bankanın kâr elde etmek için çok daha yüksek getirili finansal araçları kullanmayı tercih ettiğinin de altını çizdi.

[fat_coincap id=”5″]