İzlanda ”Büyük Bitcoin Hırsızlığı” Vakasında 11 Kişiyi Tutukladı

İzlanda’da geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız ”İzlanda’da Bitcoin şoku, 600 bilgisayar çalındı” başlıklı haberimizde 2 milyon dolarlık Bitcoin üretimine programlı bilgisayarların çalındığını paylaşmıştık


İzlanda’da geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız ”İzlanda’da Bitcoin şoku, 600 bilgisayar çalındı” başlıklı haberimizde 2 milyon dolarlık Bitcoin üretimine programlı bilgisayarların çalındığını paylaşmıştık. İzlanda tarihinin en büyük hırsızlığının bu olay ile gerçekleştiği belirtilirken, İzlanda medyası, İzlanda yerel polisinin olay karşısında araştırmalara başladığını açıklamıştı.

Bugün ise ülkede yaşanan hırsızlık vakası ile ilgili olarak birisi güvenlik görevlisi olmak üzere 11 kişinin tutuklandığı öğrenildi. 11 kişinin hırsızlık olayı ile birebir bağlantısı olduğunu saptayan yetkililer, gözaltı süresince İzlanda medyasına olayın gizliliğini bozmamak adına bilgi vermedikleri ortaya çıktı.

Organiza Suç Örgütü Oldukları Tahmin Ediliyor

Associated Press‘te paylaşılan habere göre İzlanda’da yetkili yargıç tarafından yapılan soruşturmalar sonrasında 11 kişinin Aralık ayında 3, Ocak ayında 1 tane soygundan tutuklanan 11 kişinin ”organize suç örgütü” olarak suçlu olduğu açıklandı. İzlanda yerel polis komiseri Olafur Helgi Kjartansson, olaydan sonra yaptığı açıklamasında ve tutuklama sonrasında yaptığı açıklamalarında ”her şey bunun organize bir suç örgütü olduğunu doğrulayan bir vaka olduğunu gösteriyor” dedi. Konu hakkında 11 kişinin tutuklanarak cezaevine gönderildiği, gelecek günlerde yargılanmalarına devam edileceği açıklandı.