İzlanda’nın Kayıp Madencilik Cihazları Çin’de Olabilir!

Xinhua haber kaynağının yayınladığı habere göre İzlanda’da geçtiğimiz aylarda çalınan 600 Bitcoin madenciliği cihazının şimdilerde Çin sınırları içerisinde olabilecek olduğu iddia edildi


Xinhua haber kaynağının yayınladığı habere göre İzlanda’da geçtiğimiz aylarda çalınan 600 Bitcoin madenciliği cihazının şimdilerde Çin sınırları içerisinde olabilecek olduğu iddia edildi. İddialara göre Çinli kaynaklar cihazlara el konulduğunu belirtmesine rağmen İzlanda Güvenlik Güçleri ise hemen Çinli yetkililer ile iletişime geçti ve cihazların kendi ülkelerinde yaşanmış olan hırsızlık olayı ile yakından ilgisi olabilecek olduğunu açıkladı.

Xinhua  haber kaynağının haberine göre yetkililer iletişime geçti ve modeller, cihazların kodları ve diğer tüm detayları Çinli yetkililere bildirdiler. İzlandalı yetkililer ise cihazların bulunması durumunda 60.000 dolarlık bir ödeme yapılacak olduğuna değinerek, cihazların maddi değerinin çok ama çok yüksek olduğunu ve milyonlarca dolarlık cihazların bulunması adına uzun süredir çaba harcadıklarını kaydetti.

Kısa Devre Yaptılar

Hırsızların eğer ki hırsızlık olayı doğrulanırsa çok daha ağır cezalar alacakları bilinirken, madencilik cihazlarının bağlı olduğu enerji hattına hırsızlar tarafından kısa devre yaptırıldığı ve bedava olarak cihazların kullanıldığı ifade edildi. Cihazların milyonlarca dolarlık enerji parası harcadığı ve devlete ek bir yük getirdiği belirtildi.