Japon Kripto Para Borsaları Kepenk Kapatıyor!

500 milyon dolardan fazla değerdeki kripto para soygununun ortaya çıkmasının ardından Japonya’da faaliyetlerine devam eden iki kripto para borsasının daha operasyonlarının sonlandırılacağı bildirildi


500 milyon dolardan fazla değerdeki kripto para soygununun ortaya çıkmasının ardından Japonya’da faaliyetlerine devam eden iki kripto para borsasının daha operasyonlarının sonlandırılacağı bildirildi.

Japonya menşeli Nikkei gazetesinin haberine göre Mr. Exchange ve Tokyo GateWay isimli kripto para borsaları, Japonya Finansal Hizmetler Ajansı‘nın (FSA) başlattığı soruşturmaların sonuçlanmasının ardından kepenk kapatma kararı aldı.

Dev miktarda NEM çalınmıştı

Hatırlanacağı üzere yine bir Japon borsası olan Coincheck, 533 milyon dolar değerinde NEM tokeninin çalınmasıyla gündeme gelmişti. Coincheck yöneticileri kendi bütçelerini kullanarak mağdur olan yatırımcılarının paralarını geri ödeyeceklerini açıklamıştı.

Ancak bu olayın gündeme gelmesinin ardından Japonya hükümeti borsalar üzerindeki denetimlerini sıkılaştırdı.

İki borsa daha kapatılmıştı

Üstelik Japonya’da kapatılan borsalar yalnızca Mr. Exchange ve Tokyo GateWay ile sınırlı da değil. Mart ayının başında FSHO ve Bit Station isimli borsalar da güvenlik standartlarına uymadıkları gerekçesiyle faaliyetlerine son vermek zorunda kalmıştı.

Nikkei’ye göre Bit Station, FSA’ya Raimu ve bitExpress borsalarıyla beraber başvuru yapmıştı.

FSA zorla işlem yapabilir

Buna göre FSA, Japonya genelinde başka borsalara da faaliyetlerine sonlandırmaları noktasında baskı yapabilir. Eğer borsalar yatırımcılardan topladıkları paraları geri iade etmezse, FSA duruma el koyarak zorla kepenk kapattırabilir. 

Mart ayında yürürlüğe giren yeni yasa gereği Japonya genelinde işlem yapan kripto para borsalarının FSA’ya kayıt olması zorunlu. Bu yüzden birçok borsa lisans başvurusu yapmak üzere FSA’nın kapısını çalmayı sürdürüyor.