Kevin Rose Kimdir?

Kevin Rose, Amerikalı bir girişimci ve internet girişimlerinin önde gelen isimlerinden biridir

kevin rose

Kevin Rose, Amerikalı bir girişimci ve internet girişimlerinin önde gelen isimlerinden biridir. 21 Şubat 1977’de Redding, Kaliforniya’da doğmuştur. İnternet dünyasında özellikle Web 2.0 döneminde tanınmıştır.

Çocukluk ve Gençlik Dönemi

Neredeyse yazmayı öğrendiği andan itibaren bir bilgisayar meraklısı olan Rose, ailesinin Commodore 64 bilgisayarını 8 yaşındayken kurcalamaya başlamıştır.

Annesi, Rose’un okul notlarını ciddiye almadığı için klavyeyi ondan alarak ceza vermiştir. Buna karşılık Kevin, masayı matkapla delerek klavyeyi zincirlemiştim, böylece artık klavyeyi benden alamazdı diyerek Reader’s Digest profilinde bu anısından bahsetmiştir.

19 yaşında, Rose’un bilgisayar becerileri o kadar iyiydi ki, Las Vegas Üniversitesi’ne girdiği yıl Enerji Bakanlığı’nın Nevada Test Sitesi’nde bir iş kazanmıştı. Ancak Rose, üniversite hayatını bırakarak Silikon Vadisi’ne taşınmayı ve tam zamanlı bir programcı olarak çalışmayı tercih etmiştir.

Silikon Vadisi’nde, Kevin Rose, önemli bağlantılar kurmaya başlamıştır. The Screen Savers adlı programa katılarak teknoloji haberlerini incelemiş ve önemli kişilerle tanışma fırsatı bulmuştur.

Bir gün, Steve Wozniak ile yaptığı bir röportajdan sonra, Wozniak’ın Apple’ın ilk günlerine dair anılarına hayran kalmış ve internette ilginç haberler bulmakta zorlandığını fark etmiştir. Bu fikirden esinlenerek, kullanıcı oylama sistemiyle haberleri öne çıkaran ve kullanıcılara istedikleri içerikleri gösteren bir platform oluşturma fikrini doğmuştur.

Bu fikir, 1200 dolar sermayeyle başlattığı Digg‘in temelini oluşturmuştur. Kısa sürede Digg büyük bir başarı elde etmiş, aylık ziyaretçi sayısı binlerden yüz binlere yükselmiştir. Digg, reklam gelirleriyle finanse edilmiş ve Rose’un tam zamanlı çalışmasını sağlamıştır. Hızlı bir şekilde büyüyen Digg, ülkenin en popüler web sitelerinden biri haline gelmiştir.

Kevin Rose aynı zamanda Twitter, Foursquare ve Facebook gibi platformlara da yatırım yapmıştır. Tahmini net serveti 250 milyon dolar civarındadır.

Önemli Yatırımlar

Twitter, Facebook, Zynga, Square, Medium, Foursquare, Nextdoor, Blue Bottle Coffee, Clever, Ripple, Oura, Solana, Filecoin, Blockstack, Magic Spoon, Art Blocks, Flamingo DAO,  Endel

Övgüler

En İyi 25 Melek Yatırımcı (Bloomberg)
En İyi 25 Web Ünlüsü (Forbes)
Web Üzerindeki En Etkili 25 Kişi (Zaman)
Web Üzerindeki En Etkili Kişi (Businessweek)
35 Yaş Altı En İyi 35 Yenilikçi (MIT)
Webby Ödülü sahibi (beş kez) kazanan) 

Moonbirds

16 Nisan 2022’de Ethereum ERC-721 token standardında piyasaya sürülen Moonbirds, 10.000 benzersiz token’dan (NFT) oluşan bir koleksiyon. Bu koleksiyondan sorumlu organizasyon PROOF olarak adlandırılıyor ve bu organizasyon, PROOF Collective ve Grails projelerinin de arkasında. PROOF, NFT sektöründe tanınmış iki isim Kevin Rose ve Justin Mezzell tarafından kuruldu. Basım işleminin tamamlanmasının ardından sonra Kevin Rose bir YouTube videosu yayınladı ve satıştan elde edilen geliri PROOF’u ünlü ve saygın bir medya şirketine dönüştürmek için kullanmayı planladıklarını açıkladı.

Moonbirds NFT koleksiyonu, nadirlik özelliklerine sahip profil fotoğraf (PFP) koleksiyonlarını temsil eden zengin çeşitliliğe sahip bir proje olarak dikkat çekiyor.

Bu projenin hedefi, NFT dünyasında yeni bir blue chip PFP girişimi olmak ve koleksiyon sahiplerine ek avantajlar sunmaktır. Her bir Moonbird NFT’si ayrıca uzun vadeli yatırımcılarına özel bir kulübe üyelik avantajı sağlamaktadır. Bu yuvalama (nesting) olarak adlandırılıyor. Bu kulüp üyeliği sayesinde sahipler, özel Discord kanallarına erişim elde ederek yaklaşan ödülleri, topluluk etkinliklerini ve diğer ilgili konuları takip edebilirler.

Her bir Moonbird NFT’si, 2.5 ETH fiyatından basılmıştır ve her ikincil piyasa satışında yaratıcılarına %5 telif hakkı ücreti ödenir. Bu sayede Moonbirds sahipleri, NFT’lerinin tam fikri mülkiyetine sahip olurlar.

Moonbirds NFT koleksiyonu, basma işleminden kısa bir süre sonra yuvalama işlevinin kilidinin açılması beklenmesiyle birlikte taban fiyatı büyük bir değer artışı yaşamıştır. Moonbirds NFT koleksiyonunun taban fiyatı 36 ETH (yaklaşık 108 bin dolar) seviyesine kadar yükselmiştir.

Bu nadir ve benzersiz PFP koleksiyonu, blockchain teknolojisinin getirdiği şeffaflık ve güvenilirlik sayesinde koleksiyonerler için değerli bir yatırım ve koleksiyon parçası olmayı hedefliyor. Moonbirds, NFT dünyasında popülerliği artan projelerden biri olarak blockchain topluluğunun ilgisini çekmeye devam ediyor.