Kripto Para

Korsanlar Bilgisayarınızı Üretim İçin Kullanıyor Olabilir

PrimeXBT

Bilgisayar korsanları son dönemde kripto para üretimine dadanmış durumdalar. Milyonlarca bilgisayarları tek bir buton ile kontrol altına alabilecek güçte olan birçok hacker grubunun bulunduğu internet dünyasında sizin bilgisayarınızın da korsanların emrinde olabileceğini gözardı etmemelisiniz.

ABD’de ve İngiltere’de geçmiş dönemde yaşanan ”gizli kod” ile BTC üretimi için kullanılan sitelerin son dönemde eklentiler, uygulamalar ve sitelerin içerisine kadar girdiği gerçeğini göz önüne bulundurmak gerekiyor. Sitenizde veya bilgisayarınızda son dönemde yüklediğiniz eklenti sonrası veya uygulama sonrasında, veyahut durduk yere yavaşlama var ise ve işlemci gücü son derece yüksek kullanılıyor ise bilin ki korsanlar bilgisayarınızı Bitcoin madenciliği için kullanmaya başlamış olabilirler.

Türk Kullanıcılar Çabuk İnanıyor

Türk kullanıcıların internet üzerinde gördükleri ”hediye, bedava ürün ve BTC kazanın” gibi gerçeğe dayalı olmayan bilgisayarları ele geçirmeye çalışan korsanların yaydıkları bilgilere Türk kullanıcılar çok çabuk inanıyor. Bunu kullanan korsanlar ise son dönemde çeviri aracılığı ile bilinmedik Türk sitelerinde reklamlar vererek orta yaşlı ve çocuk yaştaki kullanıcıların bilgisayarlarını BTC madenciliği için hedef alıyorlar.

Bunun yanında bilgisayar korsanları genç yaşta olan kullanıcıları özellikle cinsel içerikli siteler üzerinde yayınladıkları zararlı yazılımlar ile birlikte ağlarına alırken, kullanıcı ”video” izlediği sırada bilgisayarına eklenen bir takım zararlı yazılımlar o dakikadan itibaren kullanıcının bilgisayarının korsanların eline geçmesini sağlıyor.

Bilgisayar korsanlarının ağına düşen Türk kullanıcılar dahil olmak üzere birçok normal bilgisayar bilgisine sahip olan kullanıcı korsanların bilgisayarını ele geçirdiğini anlayamıyor, anlaması çok uzun süreler alıyor.

İşlemciniz Kripto Para Üretmek İçin Kullanılıyor Olabilir

İşlemcinizin kripto para üretmek için sizden habersiz olarak kullanılıp kullanılmadığını anlamak için bilgisayarınızın görev yöneticisi kısmına girerek son birkaç dakikadır ne kadar işlemci kullandığınızı ve hangi programların veya hangi durumun işlemcinizin gücünü bu kadar fazla harcadığını bulabilirsiniz. 

Virüs programları indirerek bilgisayarınızı taramanız durumunda zararlı yazılımları bulabilir ve bu sayede her zararlı kod satırından ve her zararlı programdan kurtulamayacak olsanız dahi bu şekilde zararlı yazılımların bir kısmından kurtulabilirsiniz.

İşlemcinizin korsanlar tarafından madencilik alanında kullanıldığını anlamanız durumunda en kolay çözüm son zamanlarda bilgisayarınıza yüklenen programlar ve oyunları kontrol etmek olacaktır. Kripto para üretimine dayalı olarak yazılımlar geliştiren bilgisayar korsanları son zamanlarda yüklediğiniz programa veya oyun dosyalarının içerisine zararlı yazılımlar eklemiş olabilir.

Sürekli Ziyaret Ettiğiniz Site İşlemcinizi Madencilik İçin Kullanabilir

Son dönemde Türkiye’de örneklerine rastladığımız şekilde son giriş yaptığınız siteden sonra bilgisayarınız yavaşladı ise o siteden uzaklaşmanız işlemcinizin yorulmaması adına olumlu olacaktır. Siteler üzerinden site sahipleri veya siteyi ele geçiren bilgisayar korsanları site üzerinden kullanıcıların işlemci gücünü kullanarak kripto para madenciliği kurnazlığını uyguluyor olabilir.

Bu tür siteleri birkaç kere test etmenizin ardından hala devam ediyor ise ve sık kullandığınız bir site ise bir süre ziyaret etmemek veya bilginiz var ise kodlama dizinini araştırarak ”coin, bitcoin, BTC” gibi kod satırlarının olup olmadığını kontrol ederek bir nebze sitenin bilgisayarınızın işlemcisini madencilik için kullanıp kullanmadığını anlayabilirsiniz.

Bilgisayarınızın Fazla Elektrik Tüketmesine Neden Olabilir

Bilgisayarınızın kripto para korsanları tarafından üretim amacı ile gücünün kullanılması ay sonunda gelecek olan elektrik faturanızın bir miktar daha fazla artmasına neden olabilir. Siz bilgisayarınızı gece yatarken kapattığınızı sandığınız zamanlar dahi korsanlar sisteminize ekledikleri kötücül yazılımlar sayesinde ”uyku modu” adı altında arka planda sizden habersiz bilgisayarınızın gücünü kullanabilirler.

Bilgisayarım Korsanların Eline Geçti, Ne Yapacağım?

Eğer bu aşamalardan sonra bilgisayarınızın kripto para üretimine dayalı olarak işlemler yapan bilgisayar korsanlarının eline geçtiğini düşünüyorsanız mevcut Windows işletim sisteminizi tekrar sıfırdan yedeksiz olarak kurmak en etkili çözüm olacaktır.

Bunun dışında bilgisayarınıza son yüklediğiniz programları silebilir, bunları sildikten sonra cihazınızın işlemci kullanımının devam edip etmediğini kontrol altına alabilirsiniz.

Yükleyecek olduğunuz virüs programına rağmen bilgisayarın işlemci ve ekran kartı gücünü en fazla kullanan uygulama/programın hangisi olduğunu görebiliyor iseniz bilgisayarınızda bu dosyayı bulup kalıcı olarak silmeyi deneyebilirsiniz.

Bu aşamaların dışında bilgisayarınızdan bilmediğiniz sitelere girmemek, her linke tıklamamak ve her gördüğünüz programı indirmemek sayesinde bilgisayarınızı koruyabilirsiniz.Her hafta, gelen kutunuza harika kripto içerikleri almak için kaydolun.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Yorum Yap