Kötü Amaçlı Madencilik Yazılımı Devrede, Bilgisayarınızı Koruyun

Daha önceki dönemde Türkiye’de ve dünyada büyük internet sitelerinde kullanıcılardan habersiz olarak madencilik yapıldığına şahit olmuştuk


Daha önceki dönemde Türkiye’de ve dünyada büyük internet sitelerinde kullanıcılardan habersiz olarak madencilik yapıldığına şahit olmuştuk. Şimdilerde ise bilgisayarları hedef alan ve hacker’lar tarafından hazırlanan özel bir kötü amaçlı bilgisayar yazılımının tüm bilgisayar kullanıcılarını tehdit ettiği açıklandı. Yapılan araştırmalarda WinstarNssmMiner isimli kötü amaçlı madencilik yazılımının şimdiden tüm dünyada 3 gün içerisinde 500.000 bilgisayara sızdığı açıklandı.

Kullanıcıların bilgisayarlarının ömrünü kısaltan, aşırı ısınmaya sebep olarak bilgisayarların yavaşlamasına sebep olan WinstarNssmMiner isimli madencilik yazılımı bilgisayar taramalarında ve sistem dosyaları arasında gizleniyor, bundan dolayı virüs programları tarafından taratılsa dahi bilgisayar dosyaları arasında bulunamayabiliyor.

WinstarNssmMiner  Nedir?

WinstarNssmMiner yazılımı ile bilgisayarlara sızan hacker’lar bilgisayarlar üzerinden madencilik yaparak kullanıcıların cihazlarının daha fazla yavaşlamasına ve daha sorunlu bir sisteme sahip olmalarına neden oluyor.

Bu virüs dolayısı ile şimdiden 500 bin bilgisayar kullanıcısının sorunlar yaşadığı ve kendilerinden habersiz kötü niyetli kişilerin daha fazla enerji tüketimi ve bilgisayarlarını kullanarak Bitcoin madenciliği yaptığın biliniyor. WinstarNssmMiner virüsünü engellemek adına şu aşamada en iyi tanınmış virüs programlarını kullanmak bir nebze koruma sağlayacak olmasına rağmen en iyi öneri her zaman için bilmediğiniz sitelerden her önünüze gelen program ve oyunu indirmemek olacaktır. Virüs genellikle cinsel içerikleri siteler ve benzeri çok kullanımı olan sitelerden yayılıyor, bu siteler arasında oyun ve program indirme siteleri ilk sıralarda kendisine yer buluyor.

  • Bilgisayarlarınızı korumak adına Windows’un içerisinde sabit olarak gelen Microsoft Defender virüs programını kullanmanız önerilir.