Kripto Para Birimi Stellar (XLM) Nedir? Nasıl Çalışır?

Bitcoin geçen yıl manşetlerden düşmemiş olsa da, geliştiriciler arasında daha etkileyici kazanımlar yapan diğer kripto para birimleri ve kripto para birimleri platformları vardı

Stellar-nedir-one-cıkan

Bitcoin geçen yıl manşetlerden düşmemiş olsa da, geliştiriciler arasında daha etkileyici kazanımlar yapan diğer kripto para birimleri ve kripto para birimleri platformları vardı. Stellar da onlardan biri olma başarısını yakalayan bir kripto para birimidir.

2017’de fiyatı yaklaşık %41.9 oranında yükselen Stellar’ın kripto para birimi olan ‘Lumen’ geçen yılki favoriler arasında yer aldı. Stellar, varlıklarını Bitcoin’den uzaklaştırmak isteyen traderlar için ilginç bir fırsat sunabilir. İşte bu rehber yazımızda Stellar’ın ve iş beklentilerinin kısa bir tanımını yapacağız. İlerleyen bölümlerde Kripto Para Birimi Stellar (XLM) Nedir? Stellar (XlM) Nasıl Çalışır? Kripto Para Birimi Stellar’ın Ekibi Kimlerden Oluşur? XLM Para Birimi Satış Noktaları Nelerdir? Kripto Para Birimi XLM Nerede ve Nasıl Saklanır? Stellar Lumen (XLM)’in Avantajları Nelerdir? gibi birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Kripto Para Birimi Stellar (XLM) Nedir?

Stellar, uluslararası toplumun “herkese açık olan dünya çapında bir finansal ağa” ihtiyaç duyduğu varsayımına dayanan açık kaynaklı, dağıtılmış bir ödeme altyapısı olarak reklamını yapmaktadır. Proje, platform aracılığıyla bireyleri, kurumları ve ödeme sistemlerini birbirine bağlayarak bu ihtiyacı karşılamaktadır.

Bunu yaparken Stellar ekibi, parasal işlemleri mevcut sistemlere göre daha ucuz, daha hızlı ve daha güvenilir hale getirmek istiyor. Ayrıca, protokolleri daha verimli sınır ötesi ödemelere izin vererek dünyanın her yerinden insanları birbirine bağlar.

stellar-kurucu

Stellar, Ripple ile birçok benzerliği paylaşan açık kaynaklı bir ödeme teknolojisidir. Kurucusu Jed McCaleb (resimde) Ripple’ın da kurucu ortağı oldu.

Ripple gibi Stellar da finansal kurumları birbirine bağlamayı ve sınır ötesi transferler için gereken maliyeti ve zamanı önemli ölçüde azaltmayı amaçlayan bir ödeme teknolojisidir. Aslında, her iki ödeme ağı da başlangıçta aynı protokolü kullandı.Ancak, benzerlikler burada sona eriyor.

2014 başlarında Stellar’ın protokolünde bir çatal, Stellar Consensus Protocol’ün (SCP) oluşturulmasıyla sonuçlandı. Her iki sistemin de temel farklılıkları vardır. Ripple kapalı bir sistemken, Stellar açık kaynaklıdır.

Ayrıca farklı müşterileri var. Ripple, sınır ötesi transfer teknolojilerini kolaylaştırmak için yerleşik bankacılık kurumları ve konsorsiyumlarıyla birlikte çalışıyor. Buna karşılık, Stellar gelişmekte olan pazarlara odaklanmıştır ve para havaleleri ve bankacılığa banka kredisi dağıtımı da dahil olmak üzere teknolojisi için çoklu kullanım durumlarına sahiptir.

Stellar (XlM) Nasıl Çalışır?

xlm-stellar

Stellar’ın Lumens kripto para birimi, likidite sağlamak ve süreci kolaylaştırmak için de kullanılabilir. Bazı raporlara göre, bankalar gelecekte bu tür transferleri kolaylaştırmak için kendi kripto para birimlerini kullanacaklar.Stellar’ın temeli merkeziyetsiz ödeme teknolojisine benzer. Tüm düğümler arasında her 2 ila 5 saniyede bir güncellenen dağıtılmış bir defter ile merkezi olmayan sunuculardan oluşan bir ağ çalıştırır. Stellar ve Bitcoin arasındaki en belirgin ve ayırt edici faktör, konsensüs protokolüdür.

Stellar’ın konsensüs protokolü, işlemleri onaylamak için madenci ağının tamamına güvenmez. Bunun yerine, işlemlerin daha hızlı işlenmesini sağlayan Federated Byzantine Agreement (FBA) algoritmasını kullanır. Bunun nedeni algoritmanın, bir işlemi onaylamak ve doğrulamak için çekirdek dilimleri (veya ağın bir kısmı) kullanmasıdır.

Stellar ağındaki her düğüm başka bir “güvenilir” düğüm kümesi seçer. Bir işlem bu kümedeki tüm düğümler tarafından onaylandıktan sonra, onaylanmış kabul edilir. Kısaltılmış süreç Stellar’ın ağını son derece hızlı hale getirdi ve saniyede 1.000 ağ operasyonu gerçekleştirdiği söyleniyor.

-Dağıtılmış Değişim

Stellar ayrıca başka para birimleri satmak veya satın almak için kamu defteri üzerine döviz siparişleri verme seçeneği sunar. Tüm oranlar sipariş veren kişi tarafından önceden belirlenir, bu nedenle Stellar’ın kişisel transferler için geçerli olan otomatik döviz kuruna tabi değildir.

Takas yapmak istiyorsanız, Stellar’ın sipariş defterine bir sipariş verirsiniz. Bu sipariş daha sonra küresel pazara girer ve siparişinizin bunun gibi diğerlerine karşı nasıl biriktiğini görmek için de danışabilirsiniz. Bu borsa sadece fiat para birimi ile sınırlı değildir. Ayrıca kripto para birimi ve fiat ticaret çiftlerini de içerir.

-Farklı Para Birimli İşlemler

Daha önce belirttiğimiz gibi, Stellar resmi bankacılık prosedürleri veya döviz bozdurma zorluğu olmadan sınırlar ötesinde özgürce para göndermenize izin verir.

Bunu yapmak için, para transferi talep ettiğinizde ağ üç şeyden birini yapar:

Stellar, sipariş defterinde önceki bir teklifle fonları dönüştürür ve değişimi otomatik olarak kolaylaştırır.
Stellar, dijital para için Lumen’i (XLM) kullanır. Fonları A para biriminden küresel pazardaki Lumen’e dönüştürür ve daha sonra bu Lumenleri alır ve bu fonları alan kullanıcı için B para birimine dönüştürür.
İki para biriminde alım satım çifti yoksa, Stellar ağda istenen para birimine zincir dönüşmesine yol açacak teklifleri arar (örneğin, USD – EUR, EUR – GBP, BGP – AUD, AUD – JPY ).
Bu farklı para birimleri arasında değişim süreci oldukça dahice ve kullanıcılara para birimlerini uluslararası ölçekte kolayca değiştirmek için esnek bir yaklaşım sunuyor.

Kripto Para Birimi Stellar’ın Ekibi Kimlerden Oluşur?

takım

Jed McCaleb Stellar’ın yüzüdür. Stellar ayrıca, kripto para birimi alanındaki diğer herhangi bir projeye göre en etkileyici danışma kurullarından birine sahiptir. Listede Patrick Collison (Stripe CEO’su), Matt Mullenweg (WordPress Kurucusu), Naval Ravikant (AngelList Kurucusu) ve Sam Altman (Y Kombinatör Başkanı) yer alıyor.

Stellar Geliştirme Vakfı (SDF), 2014 yılında açık kaynaklı Stellar ağının gelişimini ve büyümesini desteklemek için kurulmuş, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Stellar Geliştirme Vakfı, toplam tedarikin yüzde 85’inden fazlası olan yaklaşık 90 Milyon XLM’ye sahiptir. Stellar Geliştirme Vakfı ve Stellar, parayı daha akıcı hale getirmeyi amaçlıyor. Buna ek olarak, piyasaları daha açık hale getirerek ve insanları daha güçlü hale getirerek dünyanın ekonomik potansiyelini ortaya çıkarmaya çalışıyorlar. Vakıf, Stellar’ın kod tabanının korunmasına yardımcı olur. Ayrıca Vakıf, Stellar çevresindeki teknik ve ticari toplulukları destekler.

Stellar’ın Blockchain’ini Hangi Kurumlar Kullanıyor?

stellar-xlm

Stellar, IBM ile bir ortaklık ilan ettikten sonra Ekim 2017’de gündeme geldi. Ortaklık, Güney Pasifik’teki ülkeler arasında birden fazla para birimi koridorunun kurulmasını öngörüyor.

Proje, Avustralya, Fiji ve Tonga gibi ülkeleri içeren bölgedeki tüm sınır ötesi ödemelerin yüzde 60’ına kadarını işleme koymayı hedefliyor. Bu, küçük işletmeler, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve yerel bankacılık kurumları arasındaki bağlantıların ticari işlemleri hızlandırmasını sağlayacaktır. Örneğin, Samoa’daki bir çiftçi Endonezya’daki bir alıcıyla bağlantı kurabilir ve işlem yapabilir.

2016 yılında, önde gelen teknoloji danışmanlık şirketi Deloitte ayrıca bir ödeme uygulaması geliştirmek için Stellar ile bir ortaklık duyurdu. McCaleb, 2017’deki bir konferansta 30 bankanın sınır ötesi transferler için Stellar’ın blok zincirini kullanmak üzere kaydolduğunu doğruladı. Ödeme hizmeti Stripe bitcoin’i kaldırdı ve Stellar için kapısını açık bıraktı.

XLM Para Birimi Satış Noktaları Nelerdir?

Stellar Lumens hem XLM hem de STR senedi altında işlem görüyor. Stellar ekibi kısa bir süre önce STR’den XLM’ye geçti ancak Poloniex gibi bazı borsalar bunu değiştirmekle uğraşmadı.

Bittrex, Poloniex ve Binance, XLM’nin işlem hacminin büyük bir kısmını oluşturuyor. Binance ve Bittrex hem ETH hem de BTC işlem çiftlerini desteklerken Poloniex yalnızca BTC, USDT ve USDC’yi destekler.

XLM’yi USD veya EUR ile satın almak istiyorsanız Kraken’e bir göz atmaya değer.

Kripto Para Birimi XLM Nerede ve Nasıl Saklanır?

Stellar Lumens, mobil, çevrimiçi veya kağıt vb. cüzdanlarda saklanabilir. Stellar’ın kendi internet sitesindeki listelenen cüzdanlardan 3. parti cüzdanları tercih edebilirsiniz. Yanınızda taşımak amacıyla kullanmak istiyorsanız mobil ve çevrimiçi cüzdanları kullanabilirsiniz. Ufak bir uyarı vermek gerekirse, seçtiğiniz cüzdanın özel anahtarı veya 12–24 kelimelik anahtar kelime grubunu sizinle paylaştığından emin olun. XLM’yi depolamak için kullanılan cüzdanların çoğu ya XLM’ye özgüdür ya da Stellar ağında küresel pazarda kullanılmak üzere mevcuttur. Örneğin Kale, Stellar sistemine yerleşik dağıtılmış borsadır ve StellarTerm, ticaret yapmak veya para göndermek için dağıtılmış borsaya erişmenizi sağlayan bir istemcidir. Stellar ekibi ayrıca XLM para birimine özgü bir Masaüstü İstemcisi oluşturdu.

Stellar’a özgü olmayan bir cüzdan arıyorsanız, Ledger Nano S muhtemelen en güvenli olanıdır, ancak bu donanım cüzdanına sahip değilseniz, stargazer, Papaya ve Saza‘yı kontrol edebilirsiniz.

 

xlm-nerede-saklanir

Stellar Lumen (XLM)’in Avantajları Nelerdir?

  • Temel işlevi Stellar ağının güvenliğini sağlamak olan Lumen, her gönderim işleminde 0.00001 lumen ücret alarak ağı DoS atakları olarak da bilinen sahte trafik akışına karşı koruma altına almaktadır. Bu ücret Lumen transferini ciddi anlamda ucuz kılmakta ve blok zinciri üzerindeki en ucuz gönderim bedellerinden birini vadetmektedir.
  • Ayrıca ağ üzerinde kullanılabilen her cüzdanın da içerisinde en az 20 Lumen barındırması gerekmektedir. Bu sayede her hesabın özgün ve ağın daima belli bir trafiğinin olması sağlanmaktadır.
  • Lumen farklı kripto paralar arasında değişim yapılırken de kullanılma amacına sahiptir. Birbirleri arasında doğrudan değişim kuru olmayan kripto paralar arasında çok ucuz bir köprü görevi görmek Lumen’in temel misyonlarından biridir.
  • Stellar, bazı aralıklarla Bitcoin sahiplerine ellerindeki Bitcoin miktarına göre ücretsiz Lumen vererek bu kripto para biriminin kullanımını da teşvik etmektedir.
  • Lumen ile para transferi yapmak, dünyanın neresinden neresine olursa olsun 2 ila 5 saniye arasında sürmektedir.
  • Yapısal olarak Stellar ağı ve para birimi Lumen, Ripple ağı ve Ripple kripto para birimi XRP’ye çok benzemektedir. Bu sebeple diğer kripto paralara göre daha merkezcil bir yapısı olduğu ve bireylerden ziyada bankalara ve ödeme sistemlerine blok zinciri üzerinden ağ desteği sağladığı söylenebilir.

Stellar’ın Yol Haritası

Stellar’ın web sitelerinde somut bir yol haritası yok, ancak düzenli bir şekilde blog tutarak gelişmeleri kayıt altına alıyorlar. Bu blogda, o ayın en büyük gelişmelerinin aylık toplantılarını yayınlıyorlar. Örneğin Ekim 2017 ayının toplantısında sınır ötesi ödemeler için, IBM ve KlickEx ile ortaklıklarını yeniden ele almışlardı. Ayrıca Remitr, MSewa Software Solutions, PesaChoice ve Chaneum ICO Danışmanlık Hizmetleri ile ortaklıklar da kurmuşlardı.

Stellar Kripto Para Birimi Hakkında Son Değerlendirmeler

Finansal kurumlar ve bankacılık devleri için kripto para birimi Ripple (XRP) yapılmıştır ancak Stellar, eşler arası işlemleri küresel ölçekte nasıl işlediğimizi yenileme potansiyeline sahip olmasıyla dikkatleri üzerine çekmiştir.

Çok yönlülüğü ve kullanım durumları, finansal bir İsviçre Çakısı gibi işlev görmesini sağlar. Stellar ile nominal ödemelerle mikro ödemeleri yapabilir, döviz değişimi veya banka havaleleri konusunda endişe duymadan havale gönderebilir ve ödemeleri gerçek zamanlı olarak (2-5 saniye) yapabilirsiniz.
IBM ve KlickEx ortaklıkları sizi etkilemek için yeterli olmazsa, Deloitte, Parkway Projects ve Tempo Stellar ağında hizmet oluşturmaya başladı.

Stellar’ı gerçek dünyaya adapte etmek için kullanan bu şirketler, resmi ortaklıkları ve Stellar’ın döviz kurunun geleceği için sahip olduğu vizyon arasında, önümüzdeki birkaç yıl belirleyici olacaktır.