Kripto Para Borsaları Denetim Altında

Kripto para piyasalarının bir süredir denetim altında tutulduğu, gelecek yıllarda daha fazla denetim altına alınmaya başlayacak oldukları artık ortaya çıkan bir durum


Kripto para piyasalarının bir süredir denetim altında tutulduğu, gelecek yıllarda daha fazla denetim altına alınmaya başlayacak oldukları artık ortaya çıkan bir durum. Kripto para borsaları üzerinden terör örgütlerini finanse eden İran ve benzeri ülkeler bu çalışmalarına devam ettiği sürece gelişmiş ve demokratik ülkelerin denetimleri en üst düzeye çıkaracak oldukları hali ile bilinmekte.

Borsaların denetlenmesi ABD, Japonya, Güney Kore ve İngiltere tarafının asıl öncelikleri olurken, ABD’nin bugün açıklanan haberlerde de olduğu üzere 4 kripto para borsasından ticari bilgiler ve belgeleri talep ettikleri açıklanmıştı.

Türkiye Denetim Yapmıyor

Türkiye tarafının ise kripto para borsalarında denetim yapmadığı, bu aşamada sadece mali denetimleri uygulamakta. Birçok borsa sitesi bulunan Güney Kore’nin ve Çin yönetiminin ise bu alanda denetimleri sıkıştırmak üzere çalışmalar yaptıkları, bu çalışmalar sonucunda kripto para borsalarının daha fazla gizlilik açığı vererek tüm bilgileri hükümetler ile paylaşmak, hali ile gizlilik konusunda birçok insanın gizliliğini elinden almak zorunda kalacaklar.

Yatırım yapan kripto para yatırımcıları ise bu konuda kendilerinin borsalardan istenen bilgiler dolayısı ile rahatsız olduklarını, kripto para borsalarının bu tür bilgileri hükümetler ile paylaşmamasından yana olduklarını belirterek borsaları uyarmayı sürdürüyor. Türkiye’nin denetimleri gelecek aylarda başlatması an meselesi olabilecek iken, henüz bu aşamada Maliye Bakanlığı tarafından kripto para borsalarından bilgi talep edilmediği açıklanan bilgilerden birisi.