Kripto Paralar İslam’a Uygun Hale Getiriliyor

Türkiye’de son yıllarda fazlası ile ilgi görmeye başlayan kripto paralar ile ilgili olarak caiz mi


Türkiye’de son yıllarda fazlası ile ilgi görmeye başlayan kripto paralar ile ilgili olarak caiz mi? Değil mi? Tartışmaları yaşanmakta. Yaşanan bu tartışmalar elbette sadece Türkiye‘yi değil, birçok Müslüman çoğunluğu olan ülkeleri etkiliyor. Bu ülkeler arasında zenginlikleri ile tanınan Dubai ilk sırada gelirken, bununla ilgili şimdiden önlemler alınmaya başlanmış durumda.

OneGram isimli Dubai merkezli kuruluş ise altına dayalı kripto paralar sunmaya başlayacak olduklarını belirterek bunun caiz bir kripto para birimi olacağını iddia etti. İddialar bununla da sınırlı değil. Altına dayalı kripto paranın caiz olmasının arkasında yatan sebepler Diyanet Bakanlığı tarafından hiçbir ülkede şimdilik açıklanmazken, OneGram tarafından oluşturulan kripto paranın fazlası ile ilgi görebilecek olduğu düşünülüyor.

Kripto Paralar İslam’a Uygun Olacak

Kripto paraların İslam’a uygun olmasına rağmen Bitcoin ve diğer bazı kripto para birimlerinin İslam’a uygun olması en azından Diyanet tarafından ”caiz” açıklaması yapılana kadar mümkün olmayacak. Bunun yerine ülkelerin kripto para birimleri caiz olarak yatırımcılara sunulacak olurken ilk adımın Dubai merkezli olarak atılması kripto paraların Müslüman ülkelerde de ilgi görecek olduğunu doğruluyor.