Kripto Para

Lider Denetim Şirketi Uyardı: 4.000.000 Bitcoin Tehlikede

Coin Bilgi
Yazar: Coin Bilgi

Big Four muhasebe şirketlerinden Deloitte’deki araştırmacılar, yaklaşık 28.6 milyar dolar değerinde 4 milyon Bitcoin’in kuantum bilgisayarlardan gelen saldırılara karşı özellikle savunmasız olduğunu açıkladı.

Firmanın yayınladığı yeni bir araştırma raporuna göre, “ortak anahtar için ödeme” (p2pk) adreslerinde tutulan Bitcoin’ler, kuantum atak riski taşıyor çünkü teorik olarak  kuantum bilgisayarlar özel anahtarı elde etmek için ortak anahtarları kullanabilir. Bu tür adresler, yeni bir standart uygulanmadan önce, Bitcoin’in ilk günlerinde kullanıldı. Satoshi Nakamoto’nun madencilik yaparak kazdığı Bitcoin’lerin büyük bir kısmı da hala p2pk adreslerinde tutuluyor.

Araştırma yeni, modern bir p2pkh adresine gönderilen BTC’nin doğası gereği saldırılara karşı çok daha az hassas olduğunu gösteriyor. Kuantum bilgisayarlar, kuantum mekaniğinin alışılmadık özelliklerinden faydalanarak, bir soruna birden fazla olası çözümü aynı anda araştırabilen ve hızla cevaplar üreten sistemler oluşturmak için atomlar ve moleküller kullanır.

Bir gün, kuantum teknolojisi, kripto varlıklarını ve interneti güvende tutan şifreleme düzenlerini kırmaya yetecek kadar güçlü olabilir. Ancak bir zaman dilimi üzerindeki tartışmalar ve teknolojinin modern kriptografiyi kırmaya yetecek kadar sofistike hale gelmesi için daha uzun zamanın gerektiği düşünülüyor.

Herkes aynı koruma önlemlerini alsa bile, kuantum bilgisayarlar sonunda Bitcoin işlem sürecini zayıflatacak kadar hızlı hale gelebilir. Bu durumda, Bitcoin Blockchain’inin güvenliğini temelde sarsacaktır.

Ekim ayında Google, kuantum üstünlüğüne ulaştığını ilan etti. Şirket, yaklaşık üç dakika içinde karmaşık bir hesaplama yapmak için yeterince güçlü bir kuantum bilgisayarı inşa ettiğini söylüyor. Aynı görevi yerine getiren bir süper bilgisayarın yaklaşık 10.000 yıla ihtiyacı olacaktır.Her hafta, gelen kutunuza harika kripto içerikleri almak için kaydolun.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Yorum Yap