Madencilik Eklentileri Chrome Mağazası’ndan Kaldırılıyor

Google’ın Chrome isimli tarayıcısına ait resmî blog sayfasında yayınlanan yeni bir habere göre artık arama devi kripto para madenciliği yapan eklentilerin Chrome Mağazası‘nda yayınlanmasına izin vermeyecek


Google’ın Chrome isimli tarayıcısına ait resmî blog sayfasında yayınlanan yeni bir habere göre artık arama devi kripto para madenciliği yapan eklentilerin Chrome Mağazası‘nda yayınlanmasına izin vermeyecek. Halihazırda mağaza üzerinden temin edilebilen eklentiler ise yakın tarihte yayından kaldırılacak.

Hatırlanacağı üzere daha önce de Google, mobil uygulamalarda kullanılan Play Store mağazasından kripto paralarla ilgili madencilik faaliyetleri yürüten uygulamaları temizlemişti. Bu uygulamaları indiren kullanıcıların kişisel verileri hiçbir izin alınmadan toplanıyor, arka planda sessiz sedasız maden kazma işlemi yapılıyordu. Görünüşe göre kullanıcılardan gelen şikayetler Chrome’a da sıçradı ve Google harekete geçerek bu zararlı yazılımları çöp kutusuna atma kararı aldı.

İşte resmî açıklama!

Bahsi geçen blog sayfasında “Bu saatten itibaren Chrome Web Mağazası’nın politikasını kripto para madenciliği yapan eklentileri kapsayacak şekilde güncelledik. Madencilik kodlarını barındıran tüm eklentilerin yüzde 90’ına varan bir kısmı otomatik olarak eleniyordu. Şimdi ise Chrome Web Mağazası artık madencilik eklentilerini silmeye başlayacak. Tüm eklentilerin kontrol edilmesi ve zararlıların silinmesi Haziran ayına doğru tamamlanacak. Ancak madencilik harici, blockchain ile alakalı eklentiler mağazamızda yer almaya devam edecek” açıklaması yer aldı.

Bu karar bir ilk değil

Bilindiği üzere daha önce de Facebook ve Twitter, kripto para ve ICO reklamlarını engelleme kararı aldığını duyurmuştu. Google ve Snapchat‘in yanı sıra son olarak da MailChimp kripto paralara savaş açarak hizmet vermemeye başlamıştı.