Nikkei Asian Review: Çin’de Bitcoin Madenciliği Geriledi

Pekin yönetimi Çin sınırları içerisinde kripto para yatırımlarını engellemenin yollarını ararken bununla da sınırlı kalmıyor


Pekin yönetimi Çin sınırları içerisinde kripto para yatırımlarını engellemenin yollarını ararken bununla da sınırlı kalmıyor. Pekin yönetiminin Bitcoin madenciliği konusunda da sert ve net kararlar alarak ülke genelinde madencilik yapılmasını engellemeye yönelik kritik kararlar alındığı, bu kararların ise ülkenin belirli bölgelerinde etkisini gösterdiği Nikkei Asian Review gözlem raporuna yansıdı.

Nikkei Asian Review gözlemci raporunda ülkede enerji fiyatlarının yüksek olmasının etkisi ve Bitcoin madenciliği yapan kişilere karşı hükümet yönetimince en üst sınırdan uygulanan cezalar ve yaptırımların etkisini gösterdiği, madencilik yapan kişi sayısında ciddi azalmalar olduğu doğrulandı.

Uzak Bölgelerde Azalıyor, Merkezde Artıyor

Nikkei Asian Review gözlemci raporunda Çin’in uzak bölgelerinde kripto para madenciliğin azaldığı ama merkez bölgelerde ise enerji fiyatlarının daha uygun olması ve daha fazla imkan olması dolayısı ile madencilik yapan kişi ve şirket sayısında herhangi bir değişim olmadığı açıklandı. Pekin yönetiminin kripto para madenciliği konusunda sert önlemler alması Bitmain dahil olmak üzere hiçbir madencilik şirketinin işini bırakmasına sebep olmazken, alınan yaptırım ve engelleme kararlarının sıradan madencilik ekipmanları ile üretim yapan kişileri daha fazla etkilediği açıklandı.

  • Çin’de daha önce kripto para madenciliği yapan bir eve baskın düzenlenmiş ve burada çalıntı olduğu tahmin edilen ortalama 600 madencilik cihazı ile devasa boyutlarda olan fan parçalarına el konulmuştu. Bu olay sonrasında ülkede yüksek enerji tüketiminin gözaltına alınmaya neden olabilecek olduğuna dair yorumlar yapılmıştı.