UBS CEO’su: Blockchain Maliyetleri Düşürecek

UBS CEO’su, Blockchain teknolojisinin finansal hizmet sektöründe maliyetleri düşürmede etkili olacak olduğunu açıkladı


UBS CEO’su, Blockchain teknolojisinin finansal hizmet sektöründe maliyetleri düşürmede etkili olacak olduğunu açıkladı. Blockchain teknolojisinin maliyetleri düşürmek adına büyük önem taşıdığını belirten UBS Grubu CEO’su Sergio Ermotti, blockchain teknolojisinin bu aşamada olmasa bile gelecek yıllarda daha atkfi olarak kullanılmasının finansal hizmet sektöründe maliyetleri düşürmede önemli bir etken olacağını doğruladı.

“Sektörümüz, brüt kar marjları açısından baskı altında olmaya kuşkusuz sürekli olarak devam edecektir. Kuşkusuz, alakalı kalabilmenin tek yolu, sadece sermaye açısından, ürünler açısından, sahip olduğunuz insanların niteliği bakımından güçlü kalabilmek ve olabilmektir. Müşterilerinize doğru fiyat tavsiyelerinde bulunan ve doğru şekilde fiyatlandırmanın dışına çıkmayın.”

Blockchain Maliyeti Azaltacak

Maliyetlerin daha fazla azalması adına bugün dünyada birçok şirket blockchain teknolojisinin son durumu ve neleri beraberinde getirebilecek olduğu konusunu araştırıyor. Henüz bu araştırmalar tam anlamı ile sonuç vermezken, sık sık yeni teknolojiler denemek ve standart kağıt üzerine kurulu olan düzen yerine teknolojinin nimetlerinden yararlanmaya eğilimi olan büyük şirketler ve holdinglerin blockchain teknolojisi ile çok daha rahat nefes alabilecek oldukları tahmin ediliyor.

Dünyada merkez bankaları ve Çin hükümetinin dahi yakından ilgilendiği bu teknolojinin başarılı olması durumunda birçok ülkede bakanlıklar tarafından dahi kullanılması gündeme gelebilecek. Türkiye’de henüz blockchain teknolojisini deneyen veya denemeye meyilli olan büyük holding veya şirket bulunmazken gelecekte Sabancı, Koç Grubu tarafından bu teknolojilerin güvenilirliği kanıtlanması durumunda kullanılabilecektir.