Kripto Para

Ölen QuadrigaCX CEO’su Gerald Cotten’ın Bilgisayarı Kırıldı, Cüzdanlar Bulundu

Uzmanlar nihayet ölen QuadrigaCX CEO’sunun dizüstü bilgisayarını kırdı ve 137 milyon dolarlık (195 milyon dolara) cüzdana erişti. Ama para çoktan gitmişti.

QuadrigaCX’in kurucusu Gerald Cotten’in kripto para borsasındaki fonlara tek başına erişimi olduğu düşünülüyordu. Aralık ayındaki esrarengiz ölümünden sonra, uzmanlar yaklaşık  115.000 müşteriye ait,  190 milyon dolar tutarındaki kripto para biriminin erişilemez olduğunu açıkladı..

Dava aynı zamanda Gerald Cotten’ın aslında ölmediği gibi sayısız teoriye de yol açtı. Ancak, mahkeme tarafından atanan denetçi Ernst & Young, Cotten’in dizüstü bilgisayarını kırmayı başardı. Ancak cüzdanlar, 1 Mart tarihli bir EY raporuna göre, Cotten’ın ölümünden sekiz ay önce Nisan 2018’de boşaltılmıştı.

EY müfettişleri de başka sorunlar da buldu. İddialara göre Quadriga finansal kayıtları hiçbir zaman raporlamıyordu. Sonuç olarak Quadriga, şu anda müşterilerine 190 milyon ABD Doları borçlu durumda ve fonlara hala daha erişilebilmiş değil.

Borsa, Ocak ayı sonlarında alacaklı koruması için mahkemeye başvuruda bulundu. Nova Scotia mahkemesi geçtiğimiz hafta Quadrigacx’in rahat bir nefes almasını sağladı ve alacaklıların nisan ayının ortasına kadar dava açmasını engellemek amacıyla 45 günlük uzatma kararı aldı.

ABD merkezli kripto para borsası Kraken, Quadriga’nın parasının nereye gittiğini bulmak amacıyla 100.000 dolarlık ödül programı başlatmıştı.

Yorum Yap