Paytomat CEO’su: “Alışverişteki Kripto Ödemelerini Kredi Kartları Gibi Gerçekleştireceğiz”

Bitcoin cüzdanlarının sayısı 2018’de 23 milyonu aşmış olsa da, kripto para ile yapılan günlük alışverişler, dünya için vazgeçilmez bir durum olmaya devam ediyor


Bitcoin cüzdanlarının sayısı 2018’de 23 milyonu aşmış olsa da, kripto para ile yapılan günlük alışverişler, dünya için vazgeçilmez bir durum olmaya devam ediyor. Bugün, dünyayı oyunun yeni kurallarını benimsemeye ve kripto para ödemelerini yerel mağazanızda ya da en sevdiğiniz çevrimiçi pazardaki herhangi bir satın alma işlemi kadar basit hale getirmek için dünyayı daha yakından hareket ettiren bir adamla konuşacağız.

Merhaba Yurii! Temel ile başlayalım. Paytomat…

Paytomat, e-ticaret ve POS (cihazları) için kripto para birimi ödeme imkanı sağlayan bir sistem. Çözümümüz, ek donanım satın alma veya üçüncü taraf programları yüklemeye gerek kalmadan mevcut bir ticari sisteme entegre edilen bir uzantı olarak tanımlanabilir. Satıcının, kullanması için personeli eğitmesi gerekmiyor. İşlem yapmak için, bir fatura ya da satın almak için QR koduyla bir çek oluşturacak olan bir düğmeye basmak yeterlidir. Alıcı sadece bir Paytomat cüzdanına ve bir akıllı telefona ihtiyaç duymaktadır.

Dünya’da geçerli olacak olan POS yazılımını kullanmayı planlıyorsunuz değil mi?

Daha da iyisi – zaten kullanıyoruz. Şu anda tamamlanan beş entegrasyon var (Poster, 1C, Kar Çözümleri, Servio, Akıllı Dokunmatik POS) ve günümüzde bu entegrasyonlar çok daha fazla. Bugün, Paytomat’ın, restoranlardan mağazalara ve hatta güzellik salonlarından bile 150’den fazla tüccar tarafından kullanılan, kuruluma hazır bir çözüm olduğunu belirtmek isterim. Diğer pek çok projeden farklı olarak, insanlara sadece bir konsept değil, hemen kullanılabilir bir ürün olarak gösteriyoruz.

Ama satıcılar veya alıcılar Paytomat’ı neden kullanıyorlar? Neden rakiplerinizin çözümlerinden birini kullanmıyorlar?

Bu sorunun iki cevabı var. Birincisi, kripto paralar hala karmaşık bir şey olarak algılanıyor ve bizim teklifimizde ne satıcı ne de müşterinin karmaşık teknik bölümü, yazılımı satın alması gerekmiyor. İkinci olarak, sadakat programımız; Bu, Paytomat ile piyasadaki tüm mevcut çözümler arasındaki farktır.

Buraya daha ayrıntılı olarak bakalım. Bu nedir ve nasıl çalışır?

Paytomat kavramı, ödeme sürecinin tüm katılımcılarının (satıcılar, tüccarlar ve kullanıcılar) Paytomat kullanımı için ödül aldıkları blok zincirine dayanmaktadır. Bu ekosistemde üç ana bileşene sahibiz – PTM, PTX ve PTI jetonları. Her biri belirli bir görevi çözmek ve belirli işlevleri yerine getirmek için yapılmıştır.

PTM, Paytomat blok zincirinin temel para birimidir.  Tüccarları ve kripto geliştiricileri cezbetmek için ana sürücülerden biri haline gelmektedir. Satıcı her kriptoyla ürün aldığında, bir ödül kazanacak sistem. Bu ödeme tutarına belirli bir miktar PTM hediye ediliyor. Kullanıcılar hediye kripto para birimini istedikleri gibi kullanabilirler.

PTX, müşteri sadakat programı için temel olacak şekilde tasarlanmış bir varlık simgesidir. Diğer herhangi bir program gibi, PTX müşterileri doğrudan müşterinin cüzdanına gönderilen sadakat kripto paraları ile ödüllendirir. İşleyiş şekli bankadan para kazanma işlemlerine benzer.

Peki ya PTI?

İki nedenden dolayı oluşturulan Dalgalar Platformuna dayanan geçici bir özellik. Öncelikle Token satışından sonra token satıcılar arasında dağıtılacaktır. İkinci olarak, bir ana – PTM – serbest bırakılmadan önce kripto değişiminde listelenecektir. Daha sonra kullanıcılar 1: 1 oranında PTZ’yi PTM’ye dönüştürebilecektir. PTM kendi blok zincirine dayanacaktır.

Tamam, bir ürününüz ve müşterileriniz var, bu büyük bir başarı hikayesi gibi gözüküyor. O zaman neden ICO oluşturmaya karar verdiniz? Bu arada, şu an hangi aşamadasınız?

18 milyon dolar kazanıyoruz. Projenin sürdürülebilir olmasına izin verecek bir ücret. Ayrıca, çok sayıda token satışı (yatırımcılara söz verdikleri ürünü teslim eden), bir pivot yapmak zorunda olduklarını keşfediyor. Kripto ödemeleri her gün hızla değiştiği için ve merkezi bir finans sistemi olmadığından böyle bir geri dönüş seçeneğine sahip olmak isteriz.

Şu anda kapalı presale aşamasındayız ve yeni büyük yatırımcıları çekmek için yol haritası çiziyoruz. Bu arada, videoyu Amsterdam’daki son konferanstan izleyebilirsiniz. Şaşırtıcı bir şekilde, Paytomat yazılımı ile sadece bir kahve makinesi insanların şaşırmasına neden oldu ve potansiyel kripto ödemelerinin de sektörde var olduğunu gösterdi.

Bu makinenin örneğinde, Paytomat’ın ödeme yapmak ve ödemeleri almak için kullanılan hangi kripto paralar olduğunu söyleyebilir misiniz?

Bu konuda elverişli bir konumda bulunuyoruz. Projemiz ilgilenen tüm kripto ekibine açıktır. Herhangi bir kripto para birimi cüzdanımıza eklenebilir. Paytomat şu anda sürekli genişleyen listesi ile 11 kripto parayı kabul etmektedir: XEM, LTC, DASH, WAVES, ETH, BCH, NANO, ZEN, DCR, XZC ve BTC. Diğer ekiplerle diyaloğun tüm pazarın gelişmesine ve büyümesine izin verdiğine inanıyoruz.

Kaynak : NewsBTC