Çin’in Bitcoin, Kripto Para ve Blockchain Üzerindeki Karmaşık Durumu

Bir zamanlar Bitcoin (BTC) çok popülerdi


Bir zamanlar Bitcoin (BTC) çok popülerdi. 6 Temmuz’da Çinliler için bu popülarite geçerliliğini kaybetmiş durumda. Zamanında dünya çapında yapılan işlemlerin yüzde 90’ından fazlası BTC işlem hacmiydi.  Son yapılan haberler ile birlikte tüm kripto para ticaretinin sadece yüzde 1’ini oluşturduğu açıklandı.

Bu duruma ne sebep oldu?

Çin hükümeti, kripto paraları sevmediğine karar verdi. Nitekim, Çin’in Xinhua eyaletindeki basın ajansı, ülkenin geçen yılki İlk Para Teklifleri (ICO) yasağını getirildiğini ve daha sonra ise ulusal fiyat para birimi ile işlem yapmayı yasakladığını bildirdi.

Hükümetin kripto paralar hakkına bu şekilde karar vermesinin temel nedeni, Bitcoin ve diğer kripto paraların piyasa üzerinde finansal bir risk oluşturduğuna ve Çin gibi merkezi bir hükümetin doğal olarak kriptolar tarafından desteklenen merkeziyete karşı olduğuna inanmalarıdır.

Tüm Yıl Düşük Olan Bitcoin Fiyatı

Ayrıca, Bitcoin fiyatının son zamanlarda bir düşü yaşadığı görülmektedir. Düzenleyici bir krizin ardından ve bazı yeni kesintilerden sonra, fiyatlar aylar boyunca düştü. Özellikle Haziran ayında 5.800 $ ‘a kadar düştü.

Citi Bank analistlerinden oluşan bir ekip tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Bitcoin’in fiyatı yakında 5.600 $ ‘a kadar düşecek. CoinDesk, Temmuz ayı için 6,350 $ civarında Bitcoin fiyatlandırdı. Tüm bu belirsizliğin, Bitcoin’in Çin’den uzaklaştırma çabalarının ana nedenlerinden biri olduğu belirtildi.

Siber suçlar Çin’de yaygınlaşıyor

Yasağın olmasının bir başka nedeni de Çin’de siber suçların nadir görülmemesi ve kripto paraların anonimliğinin suçları daha da kolaylaştırmasıdır. Sadece bu hafta, Çin makamları bir şifreleme projesi için 20 kişiyi tutukladı.

Saldırganlar, 2,26 milyon dolarlık yaklaşık 15 milyon Çin yuanı kazanmışlar ki bu da Bitcoin ve diğer kripto paraları çalmanın ne kadar kolay olduğunu gösteren bir örnektir.

Madencilik, enerji açısından çok yoğun bir süreç olduğundan, madenciler bazen güç şebekeleri için kendi paralarını ödemek zorunda kalmadan kendi kendilerine tamamlayacakları enerjiyi çalmaya çalışmışlardı. Son zamanlarda Çin polisi tarafından bitcoin madenciliği yaparken kaçak elektrik kullanan 8 kişi tutuklandı.

Çin’de Blockchain

Elbette, Çin Hükümeti Bitcoin’i sevmiyor. Ancak, blockchain teknolojisinden uzak mı duracaklar? Ayrıca, kripto paraların çalışmasını sağlayan tüm teknolojinin altını çizen, blockchain olarak da bilinen dijital defter teknolojisi.

Birçok şirket yakın zamanda güvenlik, lojistik veya şirketlerin diğer alanları için kullanmaya başladı. Çin bu trendi takip edecek mi?

Örneğin Çin hükümetinin Malta’nın yanı sıra blokachain’i kabul edip etmeyeceğini de söyleyemeyiz, ancak Çin Bankacılık ve Sigorta Düzenleme Komisyonu (CBIRC) yakın zamanda blok zincirinin merkezi olmaması gerektiğini belirtti.

Niye? Çünkü, Çin Bankacılık ve Sigorta Düzenleme Komisyonu sözcüsü Fan Wenzhong’a göre, en eski insan işlemleri merkezi otoriteler olmaksızın yapıldı. Bu yüzden blockchain teknolojisinin dünya çapında bir devrim olmadığını ifade etti.