Polonya, YouTube fenomenine para verip kripto paraları kötületti

Polonya Merkez Bankası, popüler video izleme mecrası YouTube’da fenomen olan bir kanal sahibine para vererek anti kripto para karşıtı kampanya düzenledi


Polonya Merkez Bankası, popüler video izleme mecrası YouTube’da fenomen olan bir kanal sahibine para vererek anti kripto para karşıtı kampanya düzenledi. Dünyanın diğer birçok ülkesinde olduğu gibi vatandaşlarını kripto para piyasasından uzak tutmaya çalışan Polonya, ödeme yaptığı YouTube kanalının kripto paraları kötülemesini sağladı.

Banka yönetiminden CNBC‘ye yapılan açıklamada YouTube’ın en bilindik partner ağlarından biri olan ve bünyesinde birçok kanal barındıran Gamellon‘a 26 bin 764 dolar ödeme yapıldığı bildirildi.

1 milyon aboneli kanaldan paylaşıldı

Gamellon partner ağına üye olan ve YouTube’da 1 milyona yakın aboneye sahip Marcin Dubiel isimli Polonyalı genç, Polonya Merkez Bankası‘nın ödeme yapmasının ardından hesabından “Tüm paramı kaybettim?!” başlıklı bir video paylaştı. Bu videoda sahte dijital kripto paraları satın alan ve borsanın çakılmasıyla tüm parasını kaybeden gencin başından geçen olaylar yer aldı.

Yarım milyondan fazla izlendi

Sevgilisiyle kafeye giden ancak tüm parasını kripto para birimine dönüştürdüğü için hesabı ödeyemeyen gencin mahcubiyeti de videoda yer aldı. Bu yolla Polonya Merkez Bankası, kripto paraların gerçek hayatta hiçbir karşılığının olmadığı mesajını izleyicilere vermiş oldu.

Kısa sürede yarım milyondan fazla izlenme alan video, kripto para yatırımcılarını dikkatli olmaya davet ediyor. Ayrıca yatırımcılara her zaman için dolandırıcılık içeren yüksek kâr getirisi vaat eden yeni coin arzlarından (ICO) uzak durulması yönünde telkinler de videodaki yerini almış bulunuyor.

[fat_coincap id=”5″]