Kripto Para

Rapor: Blockchain 2024 Yılına Kadar %60 Büyüyecek

15 Şubat’ta yayınlanan Infoholic Research LLP‘nin yeni bir raporuna göre, enerji hizmetleri pazarındaki küresel Blockchain 2024 yılına kadar yüzde 60 oranında büyümesi bekleniyor.

Raporda, enerji hizmetleri pazarında kullanılan Blockchain teknolojisinin 2018 yılında 210,4 milyon dolar olduğu ve 2024 yılına kadar 3,4 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Infoholic Research, böylece Blockchain’in 2018’den 2024’e kadar  yıllık% 59,4 bileşik büyümesinde büyüyeceğini öngörüyor.

Raporda, önümüzdeki beş ila altı yıl içinde büyümenin kilit faktörünün dağıtılmış enerji ve eşler arası (p2p) elektrik satışı olacağına dikkat çekiliyor. Raporda, “Enerji tesislerinde artan otomasyon nedeniyle, kuruluşlar, blok zincirinin desteklediği yazılıma dönüşmelerine ve [toplam işletme maliyeti] TCO’yu azaltmalarına yardımcı olacak altyapıda gerçek zamanlı değişiklikler yapıyorlar” diye açıklıyor.

Raporu hazırlamak için Infoholic Research’ün, enerji zinciri pazarındaki Blockchain dağıtımının küresel ölçekte bileşenler, hizmetler, uygulamalar ve bölgeler tarafından analiz edildiği bildirildi. Araştırma firması Kuzey Amerika, Avrupa, Asya Pasifik, Latin Amerika, Orta Doğu ve Afrika gibi bölgelerin istatistiki rakamlarını takip ederken, gelirler çoğunlukla Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya Pasifik’te elde edildi.

Blockchain teknolojisi, enerji sektöründe çok sayıda uygulama alanı buldu. Ocak ayında, İspanya’nın en büyük enerji şirketi Iberdrola, yenilenebilir enerjiyi izlemek için blockchain kullanmaya başladı. Bir pilot program sırasında, Iberdrola iki rüzgar santralinden ve bir elektrik santralinden Bask Ülkesi ve Cordoba kentindeki banka ofislerine verilen yenilenebilir enerjiyi izledi. Testin başarılı olduğu bildirildi ve Iberdrola, blockchain teknolojisinin bir menşe garantisi vermeye yardımcı olacağına inanıyor.

Aynı ay, Danimarkalı devlet enerji şirketi Energinet, IOTA’nın Tangle teknolojisini enerji ve Nesnelerin İnterneti (IoT) pazarlarında kullanacağını açıkladı. Energinet’in yeşil enerji ve elektrikli araçlar gibi yeni ortaya çıkan olaylar için IoT’ye dayalı yeni çözümler yarattığı bildiriliyor.

Yorum Yap