Röportaj | Kripto Para Analisti Selcoin İle 2020 Piyasa Beklentilerini Konuştuk

Coinbilgi

Bitcoin rehberleri

Coinbilgi: Öncelikle röportaj teklimizi kabul ettiğiniz için teşekkürler. Son röportajımızın üzerinden yaklaşık 6 ay geçti ve kripto para piyasası Haziran sonu itibariyle büyük bir kırılma yaşadı. Bitcoin’de 13.800 dolarlık zirvenin ardından ciddi bir kırılma gerçekleşti. Bu neticede Bitcoin sırasıyla 10 bin ve 7 bin dolar desteklerinin altına geriledi. Bitcoin’in yılın ikinci yarısında sergilediği performansı nasıl değerlendiriyorsunuz, 2020 için beklentileriniz neler?

Selcoin: Bitcoinde şuan mevcut durumu değerlendirirsek; bana göre geciken bir yükseliş trendi sözkonusu. Zira halving öncesinde yükseliş beklentim var ve halving sonrasında yükseliş beklentim var. Halving sırasında da düşüş beklentim var. 

Coinbilgi: Geçtiğimiz röportajda sosyal medya devi Facebook’un Libra’sını konuşmuştuk. Ancak Libra Association’ın PayPal, eBay, Visa, Mastercard ve Stripe gibi dev katılımcıları küresel regülatörlerin baskısına dayanamadı ve çekilme kararı aldı. Şimdi ise Çin’in önümüzdeki birkaç ay içerisinde dijital para birimi DCEP’i piyasaya süreceği iddia ediliyor. Çin’in dijital parası DCEP hakkında ne düşünüyorsunuz, önümüzdeki 1 yıllık süreçte özellikle DCEP’in de piyasaya sürülmesiyle Çin hükümetinin kripto para politikasında ne gibi değişiklikler yaşanabilir?

Selcoin: 40’dan fazla ülke, kendi dijital parasını çıkarmak için çalışmakta. Türkiye ve Çin dahil.. Tüm planların merkezinde Blockchain teknolojisi var ve Bitcoin’i örnek alarak çalışıyorlar. 10 yıla kadar tüm para transferleri Blockchain ağı yapılacak. Bunların hepsi Bitcoin takliti ürünler olacak. Zira rol model o..

Buna rağmen, blockchain ağını kullansalar dahi hiçbirinin bitcoin olma cesareti ve gücü olmayacak. Çünkü hepsi merkezi olacak. Bitcoin ise özgürdür,bağımsızdır ve devletsizdir.

Coinbilgi: Bu yıl Litecoin’de blok ödülü yarılanmasına şahit olduk ancak Litecoin yarılanma sonrasında yaşadığı değer kaybıyla beklentilerin çok uzağında kaldı. Mayıs 2020’deki Bitcoin blok ödülü yarılanması yaklaşırken Bitcoin’de o iştahlı boğa çıkışını göremedik. Sizce Bitcoin’de 2018’den beri beklenen o çıkış yaşanacak mı? Önceki röportajımızda 2020 yılında Bitcoin’de blok ödülü yarılanmasının da etkisiyle 60 bin dolara uzanan bir FOMO yaşanabileceğini belirtmiştiniz hala bu şekilde mi düşünüyorsunuz?

Selcoin: Halving konusundaki fikrimi ilk soruda belirtmiştim. Bana göre halving öncesi bir yükseliş hareketi olmalı. (örneğin 16-17 bin dolar) halving sırasında düşüş olmalı (örneğin;9-10 bin dolar) ve daha sonra halving için asıl fiyatlama başlamalı ve büyük fomo ile 60 bin dolar…

Coinbilgi: Özellikle okuyucularımızın en çok merak ettiği konulardan biri de önde gelen kripto para profesyonellerinin yaptığı şu an için uçuk kabul edilen Bitcoin fiyat tahminleri? Tim Draper 2022 için 250 bin dolarlık fiyat öngörüsünün arkasında olduğunu belirtiyor. John McAfee ise 1 milyon dolarlık fiyat tahminini zaman zaman dillendiriyor. Bu fiyat tahminlerine karşı duruşunuz ne şekilde?

Selcoin: Uçuk fiyat tahminlerini popülist buluyorum. Benim halving gerekçelik 60 bin dolar beklentim var lakin daha sonra yine düzeltme beklentim olur. 3. soruya ilave yapalım buradan. olur da 60 bin dolar olursa daha sonra yine bir düzeltme ile 18-20 dolar civarına yeniden düşüş beklerim.

Coinbilgi: En popüler iki altcoin Ethereum ve Ripple bu yıl beklentilerin epey bir uzağında kaldı. Deyim yerindeyse bu iki kripto para neredeyse hiçbir şekilde varlık gösteremedi. CoinMarketCap’te ikinci sırada yer alan Ethereum bu yıl neredeyse hiç konuşulmadı durumun sebepleri ne olabilir? Bu iki popüler kripto para altcoin olarak mı kalacak yoksa yeniden 2017’deki gibi Bitcoin’e karşı etkinlik gösterebilecekler mi?

Selcoin: Altcoinler genel anlamda beklenileni veremedi. Zira benim altcoinlerden büyük beklentilerim bu dönemde yok.

Coinbilgi: Son olarak Coinbilgi.net okuyucularına ve doğal olarak Türk kripto para topluluğuna ne söylemek istersiniz?

Selcoin: Kazanmak zor iş. Sabırlı hareket edilmesini ve önce kaybetmemeye odaklanılmasını tavsiye ederim. Herkese bol kazançlar dilerim. Röportaj için teşekürler.

Coinbilgi: Biz teşekkür ederiz. Bu keyifli röportajı yayımlamak için sabırsızlanıyoruz…