Rusya Federasyon Mahkemesi: Kripto Para Sitesi Kapatılamaz

St


St. Petersburg Federasyon Mahkemesi, yerel mahkeme tarafından erişime engellenen kripto para haberlerinin yayınladığı bir internet sitesini yayına kapatması sonrasında devreye girdi. Federasyon mahkemesi kripto paralar ile ilgili hiçbir internet sitesinin olası yasa maddelerini çiğnemediği sürece engellenmesine müsaade etmeyecek olduklarını ve sitenin derhal erişim engelinin kaldırılmasına yönelik karar kılındığı yönünde karar aldı.

Federasyon Mahkemesi yargısı tarafından alınan bu karar ülkede kripto paralar ile ilgili site sahibi olan kişileri rahata erdirirken, engelleme olayının yerel mahkeme tarafından kaldırılmasına yönelik kararda onay aldı.

Rus Yargıçlar Demokratik Kararlar Alamayabiliyor

Rusya’da insan hakları, demokrasi ve diğer konular birçok problem ile karşı karşıya olduğundan dolayı ülkede siyasi ve zengin kimseler direkt yargıçlar üzerinde baskı kurabiliyor ve yargıçlara istedikleri internet sitesinin kapanmasına yönelik talimatlar aldırabiliyorlar. Bu olayda da asıl şüpheler karşı bir rakibin bu yönde karar alınmasına yönelik imza atmış olabilecek olduğu, en önemli konunun ise Federasyon Mahkemesi tarafından kararın bozularak yerel mahkeme tarafından da onaylanması sonucunda siteye erişimin kaldırılmış olması gösteriliyor. Bu karar ülke yargısında emsal taşıyacak olduğundan dolayı bugünden itibaren hiçbir mahkeme veya yargıç istediği kripto para sitesine kendi kafasına göre erişim engeli uygulayamayacak.

  • Rusya dünyanın en tehlikeli ülkeleri sıralamalarında mafya babaları, ajanları ve serseri insan tipinin fazla olmasından dolayı pek fazla rağbet gören bir ülke değil. İyi olduğu tek alanın ise savunma olduğu bunun da bir yere kadar geçerli olduğu bilinen bir gerçektir.