Büyük Kriz: Bitcoin Aramaları Yüzde 75 Oranında Azaldı

CNBC’nin yayınladığı haber içeriğine göre kripto paralar ile ilgili en fazla dikkat çeken ve asıl kripto para olarak görülen Bitcoin aramalarında son derece düşüş olduğu ve bu düşüş oranının Google aramalarında %75 oranında azalma yaşadığı...


CNBC’nin yayınladığı haber içeriğine göre kripto paralar ile ilgili en fazla dikkat çeken ve asıl kripto para olarak görülen Bitcoin aramalarında son derece düşüş olduğu ve bu düşüş oranının Google aramalarında %75 oranında azalma yaşadığı doğrulandı. Ortaya çıkan bu veriler dikkat çekici olmasının yanında aramaların azalmasındaki asıl etkenlerden birisinin de Bitcoin fiyatlarında düşüş olması, fiyatlarda yükseliş olduğu dönemde ani yaşanan rekor artışların bugünün normal aranma seviyelerini %75 oranında daha düşük göstermesine sebep olduğu iddia edildi.

CNBC ise Bitcoin kelimesinin aranma oranlarının düşmesinin endişe verici olduğunu açıkladı. Bitcoin aramalarında yaşanan %75 oranındaki düşüş kullanıcılarında dikkatini çekti. Yetkililer ise bu düşüş oranlarının çok yüksek olduğunu ve bu oranların Bitcoin fiyatlarında yaşanan düşüş dolayısı ile olmasının yanında 20.000 dolara yakın olduğu Aralık ayında yapılan aramaların yüksek olmasına bağladı.

Aramalar Düştü, Yatırımcı Azaldı

Bitcoin aramalarının düşmesinin yanında geçtiğimiz 6 aylık dönemde piyasa hacmi ortalama 600  milyar dolar seviyesine kadar yükselen kripto paralarda %50 oranında piyasa hacmi kaybı yaşanarak 300 milyar dolar seviyesine düştü. Bu demek oluyor ki yatırımcıların en az %50 yatırımlarını geri çektikleri ve kripto para yatırımcısı sayısında gözle görülmenin ötesinde ciddi anlamda düşüş olduğunu doğrulamakta.

  • Bitcoin aramalarının Google tarafından belirlendiğinden dolayı %100 doğru olmakla birlikte tamamen otomatik sistemler üzerinden belirlenmekte ve saliselik sayımlar yapılarak ortaya çıkarılmaktadır.