Rusya’da kripto para reklamına ceza

Rusya Federasyonu Yargı Mahkemesince verilen kripto para reklamı cezası tarihe geçti


Rusya Federasyonu Yargı Mahkemesince verilen kripto para reklamı cezası tarihe geçti. Kripto para reklamının bir gazetede yayınlandığını fark eden Rusya Merkez Bankası alt kanadı bu reklamı görür görmez hemen harekete geçti ve kripto para reklamını yayınlayan kişi hakkında dava açıldı.

Rusya Federasyonu Yargı Mahkemesince görülen davada davalı tarafın verdiği kripto para reklamının bir finansal hizmet olduğu iddiasının doğru olduğu ve danışmanlık hizmeti adı altında bir finansal hizmet verildiği doğrulandı. Davacı tarafından açılan davada davalıya 760 dolara eşit 50.000 ruble para cezası verilirken, davalının daha fazla dikkatli olması ve sunduğu hizmetleri açıklayıcı bir şekilde doğru göstermesi açıklandı.

Rusya’da ve dünyada ilk

Bugüne kadar kripto para reklamı cezaları ile ilgili ilk davada bu şekilde görülmüş oldu. Rusya’da kripto paralar ile ilgili yasakların bir kısmı olası kara para aklama ve para aklama yönünde iken, kritik düzeyde yasaklar ülkede uygulanmıyor. Sadece ülkede uygulanan bazı yasakların gelecekte daha fazla arttırılması bekleniyor.

  • Rusya’da kripto para kullanım oranları bir hayli yaygın hale geliyor.