SON DAKİKA: Binance’te Büyük Sızıntı, Changpeng Zhao’dan ve Borsadan Resmi Açıklama

FIND YOUR BINANCE KYC adlı bir Telegram kanalı bugünün erken saatlerinde Binance kullanıcılarına ait olduğu iddia edilen kişisel verileri yayınlamaya başladı


FIND YOUR BINANCE KYC adlı bir Telegram kanalı bugünün erken saatlerinde Binance kullanıcılarına ait olduğu iddia edilen kişisel verileri yayınlamaya başladı. Yayınlanan belgeler arasında ehliyet, nüfus cüzdanı, kredi kartı ve selfieler bulunuyor.

Binance’ten Sızdırıldığına Dair Kanıt Yok

KYC belgelerinin sızması kullanıcıları endişelendirirken ve Binance’i de alarma geçirdi. The Block’a bazı açıklamalarda bulunan Binance, sızan verilerle sistemdeki veriler arasında bazı tutarsızlıkların bulunduğunu belirtti. Bu sabah saatlerinde açıldığı belirlenen FIND YOUR BINANCE KYC adlı Telegram kanalı saatler içerisinde 10 binden fazla kullanıcıya ulaştı. Binance cephesinden konuya ilişkin yapılan açıklama şu şekilde:

Yayınlanan verilerle sistemimizdekiler arasında tutarsızlıklar bulunuyor. Söz konusu belgeler, bizim sistemimizde basılan özel filigranı içermiyor. Bu nedenle görüntülerin Binance’ten sızdırıldığına işaret eden herhangi bir kanıt yok. Ayrıca güvenlik ekibimizde görüntülerin kaynağını tespit etmek için ciddi bir çaba sarfediyor.

Binance CEO’su Changpeng Zhao’da Twitter hesabı üzerinden bir takım açıklamalarda bulundu. Zhao şunları kaydetti:

KYC FUD’una inanmayın, soruşturuyoruz. Kısa süre içerisinde kullanıcılarımızı bilgilendireceğiz.

Kısa süre içerisinde Binance’ten yeni bir açıklama geldi. Yapılan resmi açıklamada kimliği belirlenemeyen bir kişi tarafından borsaya şantaj yapıldığını ve 300 BTC talep edildiği belirtildi.

Binance’ten Resmi Açıklama Geldi

Kimliği belirsiz bir kişi, Binance KYC verileriyle benzerlik gösteren 10,000 görseli medyaya sızdırmama karşılığında bizden 300 BTC ödeme talep etti. Bizi tehdit ve taciz eden şantajcıyla iş birliği yapmayı reddettikten sonra bu kişi görselleri halka ve medyaya dağıtmaya başladı. Verilerin Binance’ten sızdırıldığını gösteren bir kayıt yok. Ekibimiz verilerin nereden sızdırıldığını belirlemek için çalışmalarını sürdürüyor. Yayınlanan verilere baktığımızda hepsinin 2018 yılının Şubat ayına ait olduğu görülüyor. Binance o dönemde yoğun KYC talebini karşılamak için üçüncü bir tarafla anlaşma sağlamıştı. Şu anda ilgili şirketle soruşturmayı sürdürüyoruz. Kullanıcılarımızı daha sonra bilgilendireceğiz.

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!