Sponsorlu

PrimeXBT’den Tarihe Yolculuk: Gerçekleşmiş On Çılgın Piyasa Tahmini

PrimeXBT'den Tarihe Yolculuk: Gerçekleşmiş On Çılgın Piyasa Tahmini
Yazar: Coin Bilgi

Analistler, hedge fonu yöneticileri, ekonomistler; makro piyasalarda neler olacağına dair oldukça spekülatif tahminler yaparlar. Bazen nokta atışı tahminler yaparlarken, bazen de bu tahminlerin gerçekleşmesi oldukça çılgın gelir. Yıllar geçtikçe, tahminler nihayetinde kanıtlanarak artar veya bir süre geçince yanlış tahminler unutulur.

PrimeXBT araştırması tam da bu noktada, en sonunda gerçekleşen ve piyasayı hayretler içerisinde bırakan, en çılgın tahminlerden bazılarını ortaya çıkardı. Ayrıca araştırma ekibi, henüz gerçekleşmemiş veya kanıtlanamayan birkaç temel tahminin yanı sıra, bu tahminlerden avantaj elde etme yollarını da araştırdı.

Stark Borsa Uyarısı ve Yeniden Ralli

2020 yeni başladığında, borsalar 90 yılı aşkın büyümeyi ve dünyanın gördüğü en uzun boğa piyasasını kapattı.

S&P 500, Dow Jones, Nasdaq, FTSE, DAX ve diğer birçok büyük hisse senedi endeksi, 2020 yılının Şubat ayında tüm zamanların en yüksek rekorunu kırdı.

Bununla birlikte yüksekten düşüş de sert olur. Dr. Doom takma adıyla tanınmış bir finansal analist, endekslerin rekor seviyelere çıkmasının büyük bir borsa çöküşünü getirebileceğini belirtmişti.

Nouriel Roubini, yıllar boyunca finansal dalgalanmalarla ilgili birkaç olumsuz tahmin yaptı ve hatta 2017’de kripto para balonunun patlaması olarak adlandırdı. Lakabını da tam olarak bu şekilde kazandı. (Dr. Kehanet)

Ama Dr. Doom eski numaraları mı deniyordu yoksa yine haklı mıydı? Hisse senetleri piyasasında %40’lık bir düşüşü bildirdiğinde Kara Perşembe yaşandı ve salgın piyasalarda paniğe neden oldu. Pazar birkaç gün içinde tam olarak %40 oranında düştü. Yıkıcı pazar çöküşünün ardından, Fundstrat’tan Tom Lee, çöküş yaşamış borsaların Kara Perşembe’yi izleyen haftalarda %50’nin üzerinde iyileşme sağlayacağını öngördü. Borsa yükseldi ve geçmişte cesur ve yanlış Bitcoin tahminleri yapan yanlış Tom Lee, borsadaki toparlanma ile yeniden prestij kazandı.

Ancak her doğru borsa tahmini için yanlış bir tahmin daha olur. Ekonomi araştırma şirketi HS Dent’in CEO’su Harry Dent, kötü bir borsa çarpışma çağrısıyla ilgili tüm kitabı kaleme aldı.

Yazar 2011 yılında, 2013 yılında sadece 3.000 puana düşen Dow Jones Endüstriyel Ortalaması hakkında bir kitap olan Büyük Crash Ahead’i yayınladı. Dow Jones şu anda 26600 civarında işlem görüyor.

Altın ve Gümüş Kadar Önemli, Değerli Metal Tahminleri

Altın tahminleri, kıt değerli metallerin kendisi kadar nadirdir denilebilir.

Kıymetli metaller, özellikle son birkaç yıldır yeni bir yükseliş trendi görüldüğünde ve ekonomik kargaşa arttıkça hareket edeceği için, tahmin konularında altın ve gümüş her zaman finansal analistlerin radarlarındadır.

Yükseliş eğilimi gerçekleşmeden önce Bank of America, XAU/USD’nin 2019 yılında ons başına 1400 dolardan işlem yapmasını istiyordu. Temmuz’a kadar, altın hedefe ulaştı ve tırmanmaya devam etti.

Ertesi yıl, Goldman Sachs altın fiyatlarının ons başına 1600 dolardan işlem yapmasına dikkat çekti, ancak altın piyasasında şu anda bildiğimiz başka bir tahmin gerçekleşti.

Aynı analistler, yatırımcılar varlığı güvenli bir sığınak ve enflasyona karşı korunma olarak gördükçe, ons başına 2.000 doların üzerinde paraya işaret ediyorlar.

Ancak her altın çağrısı için altın eşdeğeri vardır. Kasım 2012’de Deutsche Bank, değerli metalin şimdi ons başına bir analistin de belirttiği 2.000 dolara yükseleceğini tahmin etti.

Bunun yerine altın, bir ay sonra değerlemesini neredeyse yarı yarıya düşüren bir düşüş trendine düştü. Ancak yeniden toparlandı ve vadeli işlem piyasalarında 2 bin dolar seviyesini gördü.

Kıymetli metallere devam etmeden önce, pazardaki gümüş tahminlerine yer vermek istedik. Metalla Royalty & Streaming direktörü EB Tucker, gümüşün bu yıl ons başına 20 doların üzerine çıkacağını tahmin etti. Bu hafta itibariyle XAG/USD bu hedefe ulaşarak patlak verdi. (Yazım itibariyle 24 dolar seviyelerinden işlem görüyor.)

Petrol Tankını Bu Yılın En Düşük Seviyesinde Öngören Tek Analist

Savaşlar bir zamanlar petrol fiyatları üzerinden yapılırdı, ancak bu sefer pandemiden beri arzı en yüksek seviyelere ulaştı, şimdi ise nerede depolanabileceği konusunda ihtilaf var.

Eylül 2019’da, Goldman Sachs emtia araştırması başkanı Jeff Currie, petrol ticaretinin varil başına 20 dolarlık bir fiyata ulaşabileceğini ileri sürdü. Currie, petrol fiyatlarının fiyatlandırılmasını öngören birkaç analist arasındaydı, ancak Currie bile petrol fiyatlarının ilgili depolama maliyetleri nedeniyle geçici olarak negatif ticaret yapacağını düşünemezdi.

Öngörülemeyen Kripto Para Piyasasını ve Bitcoin’i Tahmin Etme

Bitcoin adını tam duyurmadan önce, bazı analistler varlığın 2017 boğa piyasasını tahmin etti ve bu da tam ölçekli bir finansal balon hareketine yol açtı.

Civic ve blockchain girişimcisinin kurucusu Vinny Lingham, Bitcoin fiyatının sonunda 2017’de BTC başına 1.000 dolar dan 2.000 dolar ve 3.000 dolara yükselmesini öngördü.

Global Advisors’tan Daniel Masters, 4.400 dolardan biraz daha yüksek bir hedef öngördü. Kripto para birimi tüm beklentileri yıkmaya ve yıl bitmeden 20.000 dolara ulaşmaya devam etti.

Büyük teknoloji markalarına yaptığı yatırımlarla tanınan milyarder girişim kapitalisti Tim Draper, aynı zamanda büyük bir Bitcoin boğasıdır. Draper, Bitcoin’in 2018 yılına kadar-tam dört yıl önce- 10.000 dolara ulaşmasını öngördü.

Sonrasında tahminleri ikiye katlandı, ancak yine de yatırım söz konusu olduğunda Draper’ın  gerçekten vizyoner olduğunu kanıtlıyor. Draper, Bitcoin’in bir gün potansiyel olarak yüz binlerce hatta milyonlarca dolara ulaşmasını bekliyor.

Doğru olan tüm Bitcoin fiyat tahminlerinin hepsi olumlu değildir. Efsanevi emtia tüccarı Peter Brandt, 2018’de  varlığın parabolünün kırılmasından sonra BTC/USD’de %80 veya daha fazla geri çekilme tahmininde bulundu.

Sonuç, mevcut ayı piyasası dip seviyesine %84’lük bir düşüş yaşadı ve BTC fiyatı 3.200 dolara kadar düştü.

PrimeXBT Araştırması Gerçekleşip Gerçekleşmediği Belli Olmayan, Vahşi ve Çılgın Tahminleri Ortaya Çıkardı

Gelecekteki fiyat tahminleri, borsada 1929 tarzı bir hareketin yaşandığına işaret ediyor, bazı firmalara göre altının ons başına 3.000 dolara çıkacağı ve Bitcoin’in BTC başına 75.000 dolardan 100.000 dolara çıkacağı tahmin ediliyor.

Myrmikan Capital’in kurucusu Dan Oliver’a göre altın ons başına 10.000 dolara ulaşacaktır. BTC 400.000 doları göreceği tahmini ise, Bitcoin’in mevcut para politikası karşısında altından daha iyi performans göstermesini bekleyen Max Keizer tarafından yapıldı.

Bitcoin’in arzı sınırlı, bu yüzden sadece 21 milyon BTC var. Bu gerçeğe dayanarak, Bitcoin fiyat tahminleri BTC başına milyon dolarlara varıyor.

PrimeXBT ile Herhangi Bir Pazarda Öngörülemeyenlere Hazırlanın

Analistler, forex’ten kripto paralara, hisse senedi endekslerine, emtialara ve daha fazlasına, hemen her pazardaki volatilitede keskin bir artışa ve önemli bir oynaklığa işaret ediyor.

Bu varlıkların tümü ve yukarıdaki tahminler boyunca belirtilenler; gelişmiş, ödüllü bir Bitcoin marj ticaret platformu olan PrimeXBT’de işlem görmektedir.

Platform tarafından sağlanan uzun ve kısa pozisyonlar, zararı durdurma ve kar emirleri alma gibi gelişmiş ticaret araçlarını ve TradingView’un yerleşik grafik yazılımını kullanmak, yatırımcıların yukarıda kanıtlanmamış tahmin edilen sonuçlardan herhangi birine hazırlanmasına yardımcı olabilir. Ayrıca trader’ların öngörülemeyen tahminlere hazırlanmalarına da yardımcı olabilir.

2020 yılı tüm hesaplarda rekor kıran bir yıl olmuştur ve yatırımcılara hiç olmadığı kadar eşi görülmemiş fırsatlar sunmaktadır. PrimeXBT, en kolay ve en çeşitli portföy yönetimi deneyimi için tek bir çatı altında çok çeşitli pazarları sizlere sunar.

Kayıt işlemi bir dakikadan az sürer ve bu çılgın tahminlerden birinden yararlanmak veya fırsatları kaçırmak seçenekleri sizin elinizdedir.

Yorum Yap