Stefansson: Ellerinde Kanıt Olmadan Beni Tuttular

Stefansson, yaşanan Bitcoin madenciliği hırsızlığının ardından İzlanda’nın kendisini ellerinde bir delil olmadan tuttuğunu ve polislere bunu ikaz etmesine rağmen kendisinin hapse atıldığını açıkladı. Stefansson, kendisinin herhangi bir hırsızlık suçu işlemediğini ve düşük güvenlikli hapishaneden kaçmasının ise...


Stefansson, yaşanan Bitcoin madenciliği hırsızlığının ardından İzlanda’nın kendisini ellerinde bir delil olmadan tuttuğunu ve polislere bunu ikaz etmesine rağmen kendisinin hapse atıldığını açıkladı. Stefansson, kendisinin herhangi bir hırsızlık suçu işlemediğini ve düşük güvenlikli hapishaneden kaçmasının ise bundan dolayı olduğuna değinerek, İsveç’e kaçmasının arkasında suçlu olmamasının bulunduğunu ifade etti.

Stefansson, açıklamalarında ”Özellikle polisin beni hiçbir açıklama yapmadan tutuklamakla tehdit ettiğini de göz önünde bulundurursak, kendi irademle hapiste kalmayı açıkça reddediyorum.” şeklinde alıntılanan Stefansson’un gazeteye gönderdiği mektubun devamı şu şekilde: ”Yaklaşık iki buçuk aydır herhangi bir kanıt olmadan ve sadece polis şüphesi üzerine başarısızca ve mantıksızca hapis yatmaktaydım. Kızgın olduğum konu tam olarak bu. Bana hiçbir kanıt sunulmadı ve şahsıma uyguladıkları bu yalnızlaştırma/hapis uygulamaları devam ederken beni daha da uzun hapis cezaları ile tehdit etmeye devam ettiler.” ifadelerini kullandı.

İsveç’te Kalacak

Stefansson, suçsuzluğu kanıtlanana kadar İsveç’te kalmaya devam edecek gibi görünmesine rağmen gelecek haftalarda bununla ilgili karar verebilecek olduğu tahmin ediliyor. İsveç yönetiminin de İzlanda yönetimi ile yakın temasları olmasına rağmen insan haklarının korunması konusunda dünyanın en iyi ülkeleri sıralamasında ilk sıralarda yer aldığını ifade etmekte fayda var.