Tencent’in Ripple’a Yatırım Yapacağı İddiası Yalanlandı

Çin‘in en büyük teknoloji firmaları arasında yer alan Tencent‘in popüler kripto para birimi Ripple‘a dev miktarda yatırım yapacağı haberi, hafta içinde çeşitli sitelerde yer aldı

xrp teknik analizi

Çin‘in en büyük teknoloji firmaları arasında yer alan Tencent‘in popüler kripto para birimi Ripple‘a dev miktarda yatırım yapacağı haberi, hafta içinde çeşitli sitelerde yer aldı. Ancak kripto para gündemine bomba gibi düşen bu haber Tencent’ten yapılan resmî açıklamayla kesin bir dille yalanlandı. 

Şirketin halkla ilişkiler yöneticisi Zhang Jun, Çin’de yaygın olarak kullanılan Sina Weibo isimli sosyal medya ağındaki hesabından yaptığı açıklamada “Yönetim kurulu başkanımız Ma Huateng, ICO modelinin ve kripto para birimlerinin çok fazla riski olduğunu düşünüyor. Dolayısıyla Tencent’in Ripple’a yatırım yapacağı yönündeki haberlerin tamamı asparagastır. Kesinlikle ilgilenmiyoruz” dedi.

Haber, Çarşamba günü gündeme gelmişti

Tencent’in bu haberleri yalanlaması, internet üzerinden yayın yapan ripplenews.tech sitesinde şirketin Ripple’a yatırım yapabileceği yönünde bir haberin yer almasının ardından gerçekleşti. Bahsi geçen haberde Ripple’ın blockchain teknolojisini kullanarak dünyanın dört bir yanına para transferini mümkün kılıyor oluşunun Tencent’in ilgisini çektiği öne sürülmüştü.

Tencent’in 2 milyar dolar değerinde Ripple (XRP) para birimini alacağı, ilk 1 milyar dolarlık alımın ise önümüzdeki Haziran ayında gerçekleştirileceği iddia edilmişti.

Kripto para borsası durulmak bilmiyor

Son dönemde kripto paraların balon olup olmadığına dair demeçler, borsalarda işlem gören coinlerin fiyatlarında ciddi düşüşlere yol açtı. Bitcoin’in fiyatı bir haftada yüzde 20 değer kaybına uğrayarak an itibariyle 7 bin 924 dolar üzerinden işlem görüyor. Google ve Facebook’un kripto para reklamlarını yasaklaması, bu durumun meydana gelmesinde de önemli rol üstlendi.