TikTok Kullanıcılarının Dikkatine! Bitcoin Cüzdanlarınız Tehlikede Olabilir

Son dönemlerin popüler kısa video paylaşım uygulaması olan ve birçok sayıda kişinin kullandığı uygulama, Hindistan tarafından yasaklandı

Bitcoin nedir

Son dönemlerin popüler kısa video paylaşım uygulaması olan ve birçok sayıda kişinin kullandığı uygulama, Hindistan tarafından yasaklandı. Hindistan’ın bu kararının sebebi tartışmaları beraberinde getirdi.

Hindistan hükümeti yetkilileri, TikTok’un sürekli olarak bilgi sızdırdığını ve diğer uygulamaların sahip olmadığı erişim izinlerini bünyelerinde barındırdığını iddia etti. Bu durumun Hindistan’ın ulusal güvenliğine tehdit olacağı ifade edilirken, bu sebepten ötürü de yasaklama kararının alındığına dikkat çekildi.

Buna karşın TikTok uygulamasının arkasındaki şirket Çinli grup ByteDance ise, bu olay hakkında önemli açıklamalar yaptı. Şirket, iddiaları reddederken TikTok’un Hindistan yasalarına göre veri güvenliği ve gizliliğine uyum sağladığını ifade etti.

TikTok ile ilgili olarak gelen bazı veriler ise, veri güvenliği ve gizliliği noktasında çok ilginç bir durumun yaşandığını ortaya koyuyor. Özellikle kripto para yatırımcılarının bu konuyu yakından takip etmesi gerekiyor.

TikTok Bitcoin Cüzdanları İçin Bir Tehlike Mi?

Yapılan araştırmalar, bir gerçeğin ortaya çıkmasını sağladı. Apple’ın yayınlayacağı ve şu anda beta sürümünde olan iOS14’de, artık kopyala yapıştır fonksiyonunda uygulamaların buna erişiminin görüleceği belirtiliyor. Gelen bazı videolarda ise TikTok’un Apple cihazların klavyeleri ile yazılan hemen her şeyi kopyaladığı görülüyor.

Bu durum, önemli bir güvenlik açığı yaratıyor. Kopyalanan veriler, TikTok şirketinin sunucularında gizleniyor. Uygulamayı silseniz dahi, bu verilere şirketin erişimi devam ediyor. Uygulama ilk indirildiğinde imzalanan gizlilik sözleşmesi, şirketin bu yönde hareket alanını kolaylaştıran bir faktör olarak dikkat çekiyor.

Dolayısıyla bu fonksiyon, kripto para yatırımcıları açısından ciddi bir güvenlik açığı doğuruyor. TikTok uygulaması bulunduran telefonlardan, kripto para cüzdanlarına ya da borsalarına yapılan erişimlerde, kullanıcı adı ve şifre gibi kritik detayların da TikTok veri havuzlarına aktarılabileceği ve bu verilerin, uygulama silinse dahi orada kalabileceğine vurgu yapılıyor.

Kişisel Bilgiler Toplanıyor

Diğer yandan Reddit platformunda bir kişi, TikTok uygulamasının elde ettiği kişisel verileri ortaya çıkardı. Elde edilen verilerin boyutunun çok büyük olduğunu ifade etmek mümkün. TikTok, telefonun IP adresi, tipi, kullandığı hizmet sağlayıcı, yüklenen diğer uygulamalar, her 30 saniyede bir konum bilgisi ve medyaya erişim gibi çok ciddi verilere, uygulamayı indirdiğiniz takdirde erişebiliyor. İddia o ki, bu veriler direkt olarak Çin ile paylaşılıyor. Aynı zamanda platformun ilk başta kayıt yaptıran kullanıcının ilk birkaç içeriğini kasıtlı bir şekilde ‘viral’ haline getirdiği ve bu sayede kullanıcıyı platformda tutmayı amaçladığı belirtiliyor.