Takip Edin

Kripto Para Haberleri

TikTok Kullanıcılarının Dikkatine! Bitcoin Cüzdanlarınız Tehlikede Olabilir

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

tiktok-bitcoin-cuzdanları-tehlikede

Son dönemlerin popüler kısa video paylaşım uygulaması olan ve birçok sayıda kişinin kullandığı uygulama, Hindistan tarafından yasaklandı. Hindistan’ın bu kararının sebebi tartışmaları beraberinde getirdi.

Hindistan hükümeti yetkilileri, TikTok’un sürekli olarak bilgi sızdırdığını ve diğer uygulamaların sahip olmadığı erişim izinlerini bünyelerinde barındırdığını iddia etti. Bu durumun Hindistan’ın ulusal güvenliğine tehdit olacağı ifade edilirken, bu sebepten ötürü de yasaklama kararının alındığına dikkat çekildi.

Buna karşın TikTok uygulamasının arkasındaki şirket Çinli grup ByteDance ise, bu olay hakkında önemli açıklamalar yaptı. Şirket, iddiaları reddederken TikTok’un Hindistan yasalarına göre veri güvenliği ve gizliliğine uyum sağladığını ifade etti.

TikTok ile ilgili olarak gelen bazı veriler ise, veri güvenliği ve gizliliği noktasında çok ilginç bir durumun yaşandığını ortaya koyuyor. Özellikle kripto para yatırımcılarının bu konuyu yakından takip etmesi gerekiyor.

TikTok Bitcoin Cüzdanları İçin Bir Tehlike Mi?

Yapılan araştırmalar, bir gerçeğin ortaya çıkmasını sağladı. Apple’ın yayınlayacağı ve şu anda beta sürümünde olan iOS14’de, artık kopyala yapıştır fonksiyonunda uygulamaların buna erişiminin görüleceği belirtiliyor. Gelen bazı videolarda ise TikTok’un Apple cihazların klavyeleri ile yazılan hemen her şeyi kopyaladığı görülüyor.

Bu durum, önemli bir güvenlik açığı yaratıyor. Kopyalanan veriler, TikTok şirketinin sunucularında gizleniyor. Uygulamayı silseniz dahi, bu verilere şirketin erişimi devam ediyor. Uygulama ilk indirildiğinde imzalanan gizlilik sözleşmesi, şirketin bu yönde hareket alanını kolaylaştıran bir faktör olarak dikkat çekiyor.

Dolayısıyla bu fonksiyon, kripto para yatırımcıları açısından ciddi bir güvenlik açığı doğuruyor. TikTok uygulaması bulunduran telefonlardan, kripto para cüzdanlarına ya da borsalarına yapılan erişimlerde, kullanıcı adı ve şifre gibi kritik detayların da TikTok veri havuzlarına aktarılabileceği ve bu verilerin, uygulama silinse dahi orada kalabileceğine vurgu yapılıyor.

Kişisel Bilgiler Toplanıyor

Diğer yandan Reddit platformunda bir kişi, TikTok uygulamasının elde ettiği kişisel verileri ortaya çıkardı. Elde edilen verilerin boyutunun çok büyük olduğunu ifade etmek mümkün. TikTok, telefonun IP adresi, tipi, kullandığı hizmet sağlayıcı, yüklenen diğer uygulamalar, her 30 saniyede bir konum bilgisi ve medyaya erişim gibi çok ciddi verilere, uygulamayı indirdiğiniz takdirde erişebiliyor. İddia o ki, bu veriler direkt olarak Çin ile paylaşılıyor. Aynı zamanda platformun ilk başta kayıt yaptıran kullanıcının ilk birkaç içeriğini kasıtlı bir şekilde ‘viral’ haline getirdiği ve bu sayede kullanıcıyı platformda tutmayı amaçladığı belirtiliyor.

İlknur Özer 24 yaşında olup, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunudur. Okul yıllarından bu yana kripto paralara ilgi duymaktadır. İnsan ve toplum psikolojisine hâkim olan İlknur, içerikleri ve analizleri ile insanlara ulaşmayı ve katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kripto Para Haberleri

Ethereum Ağındaki Aktif Adres Sayısı Rekor Kırıyor Buna Rağmen  ETH Yükselmiyor

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

ethereum

Ethereum, yatırımcılarını son dönemde pek de memnun etmeyi başaramadı.

Ethereum’da fiyat artışı yaşanmasa da elde edilen bazı veriler, olumlu nitelikte. Özellikle Ethereum ağındaki aktif hesap sayısında son dönemde rekor üstüne rekor kırılıyor. Bu sebepten dolayı otoriteler, Ethereum’da ciddi bir yükseliş bekliyor. Ancak bu yükselişin tam olarak ne zaman yaşanacağı konusunda ise net bir fikir sağlanamıyor.

Ethereum Göstergeleri Rekor Kırıyor

Son elde edilen verilere göre, Ethereum ağındaki aktif adres sayısı yeni bir rekor kırdı. Bu kırılan rekor ile birlikte sayı, son iki yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Santiment tarafından yayınlanan raporda, Etheruem ağındaki günlük aktif adres sayısının 5 Mayıs 2018’den bu yana en yüksek seviyeye çıktığı belirtildi. Bu rakam, 29 Haziran günü 486 bine kadar çıktı.

Analistlere göre artan rakamın en büyük sebebi DeFi uygulamaları. Bilindiği gibi son dönemde DeFi ekseninde çok ciddi gelişmeler yaşanıyor. Özellikle de Compound projesinin kripto parası COMP’un büyük bir artış yakalaması ile birlikte, DeFi projelerine olan ilgi çok fazla arttı.

Son haftalarda, DeFi kontratlarında kilitlenen ETH miktarı, günlük bazda 15 milyon doları geçti. Bu, günlük üretilen ETH değerinin neredeyse dört katına tekabül ediyor. Aynı zamanda platformlara aktarılan ETH miktarlarında da büyük artışlar var. Tüm bunlar, Ethereum aktif adres sayısındaki artışı açıklayan önemli veriler olarak dikkat çekiyor.

Fiyat Nasıl Etkilecek?

Bazı otoriteler, DeFi ile birlikte Ethereum fiyatlarında büyük bir artış beklentisine sahip olduğunu dile getirmişti. Özellikle sürecin ETH fiyatı açısından, ICO çılgınlığını anımsattığı belirtilmişti. Ancak yaşanan tüm bu olumlu gelişmelere karşın, ETH fiyatında şu an için yükseliş görünmüyor. Hatta, bazı analistlere göre, Ethereum özelinde düşüş daha da artarak devam edebilir. Konuya dair yapılan kimi fiyat analizleri, Ethereum fiyatının yüzde 55 oranında düşerek 120 dolara kadar inebileceğini iddia ediyor.

Ethereum fiyatının, Bitcoin fiyatı ile yakından ilişkili olduğu bilinen bir gerçek. Lider kripto para biriminin yaşayacağı olası bir artışın, Ethereum başta olmak üzere birçok altcoin’e de önemli yükselişler getirmesi mümkün olabilir. Hatta olası bir ikinci dalga durumunda, genel kanının aksine, Bitcoin fiyatında artış yaşanabileceği ifade ediliyor.

Devamını oku

Altcoin Haberleri

Tamamen Merkeziyetsiz IOTA 2.0’a Üç Aşamada Geçiş Yapılacak

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

IOTA2.0

IOTA 2.0 için ilk halka açık, tamamen merkezi olmayan test ağı yayınladı.

IOTA bugün, tamamen merkeziyetsiz bir ağ için test ağının ilkini duyurdu. Pollen adı verilen bu sürüm, geliştiricilerin ve meraklıların tamamen merkeziyetsiz IOTA ağının yeteneklerini ilk kez test etmelerini sağlayacak. Pollen, topluluğun, araştırmacıların ve geliştiricilerin IOTA’nın koordinatörsüz ağının temelini oluşturacak olan IOTA 2.0 kavramlarını test edip doğrulayabilecekleri hızla gelişen bir araştırma test ağı olacak.

IOTA 2.0’a Üç Aşamada Geçiş Yapılacak

IOTA, IOTA 2.0 bileşenlerini üç aşamada serbest bırakacak. Pollen bu aşamaların ilki olacak. İkinci aşama, kalan bileşenlerin IOTA 2.0 teşvikli test ağına bırakılacağı ‘Nectar’ adı verilen bir sonraki büyük sürümü içerecek. Ayrıca, ödüller protokolün esnekliğini test etmek için düğüm operatörlerine dağıtılacak.

Nectar’da, IOTA’nın node ağı yazılımını ana ağ için resmi sürüm adayı olmaya hazır olana kadar çalışacak. ‘Honey’ olarak bilinen son aşama, IOTA 2.0’ın resmi sürümü olacak. Ve IOTA’nın ana ağdaki ilk tamamen merkeziyetsiz versiyonu olacak.

Bu yeni sürümle IOTA, üç ayrı katmandan (uygulama katmanı, iletişim katmanı ve ağ katmanı) oluşan yeni bir mimari tanıttı. Bu yeni mimari, tokenizasyon, ölçeklenebilir akıllı sözleşmeler, dApps ve sharding gibi gelecek özellikler için destek sağlayacak. Test aşamalarının tamamlanıp, IOTA 2.0’ın piyasaya sürülmesi yapılan planlara göre 2021 yılında gerçekleşecek.

Devamını oku

Bitcoin Haberleri

Bitcoin Pazarında Bazı Büyük Hareketler Olabilir

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

Analitik web sitesi CryptoCompare, geçen hafta ile Pazartesi günkü rakamlar arasında BTC / USD oynaklığını karşılaştırdı. Verilere göre CryptoCompare analistleri, Bitcoin pazarında bazı büyük hamleler olabileceğine inanıyor. Aynı zamanda, iki büyük Bitcoin yatırımcısı ve girişimcisi Anthony Pompliano ve Alistair Milne, Bitcoin’in yükselişe geçeceğini düşünüyor.

Piyasayı bazı büyük hareketler bekliyor mu?

CryptoCompare web sitesi tarafından paylaşılan veriler, bir hafta içinde Bitcoin işlemlerinin Kümülatif Ortalama Hacmi’nin (CAV) yüksek seviyeden oldukça düşük seviyeye (geçen hafta 29 Haziran Pazartesi) değiştiğini ve BTC fiyatının çok daha değişken hale geldiğini gösteriyor.

Bu durum, CryptoCompare analistlerini yakında Bitcoin pazarında patlayabilecek önemli hamlelerin olasılığını düşünmeye yönlendirdi.

BTC-haber-grafik1

Yeni bir boğa koşusu kapıda olabilir: Alistair Milne

Önde gelen Bitcoin yatırımcısı Alistair Milne, BTC’nin yaklaşık %62’sinin geçen yıl boyunca taşınmadığını gösteren verileri Twitter’da paylaştı.

Benzer bir durumun, lider kripto paranın 20.000 dolara yaklaştığı ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı 2017’deki büyük boğa koşusundan önce de yaşandığını sözlerine ekledi.

BTC-haber-grafik2

Bugünlerde BTC’de inanılmaz derecede yükselme olacak: Pomp

Bitcoin yatırımlarıyla ilgilenen Morgan Creek Dijital yatırım fonunun kurucu ortağı ve BTC destekçisi Anthony Pompliano da BTC’nin yükselişini paylaştı.

Pomp, bugünlerde dünya geçen yıl ve önceki yıla göre çok daha kaotik hale geldiğinden, Bitcoin’de boğa olmaması ihtimalinin mümkün olmadığını vurguladı.

BTC-haber-grafik3

Birçok önemli faktör, Bitcoin’i gelecekte USD’ye gerçek bir alternatif haline getirdi. Bu faktörler, Çin’de başlayan pandemi (ve daha sonraki kilitlenme), bunun neden olduğu ekonomik durgunluk ve QE girişimlerinin bir parçası olarak Fed tarafından basılan devasa miktarda ABD dolarıdır.

Devamını oku