Tamamen Merkeziyetsiz IOTA 2.0’a Üç Aşamada Geçiş Yapılacak

IOTA 2.0 için ilk halka açık, tamamen merkezi olmayan test ağı yayınladı

IOTA2.0

IOTA 2.0 için ilk halka açık, tamamen merkezi olmayan test ağı yayınladı.

IOTA bugün, tamamen merkeziyetsiz bir ağ için test ağının ilkini duyurdu. Pollen adı verilen bu sürüm, geliştiricilerin ve meraklıların tamamen merkeziyetsiz IOTA ağının yeteneklerini ilk kez test etmelerini sağlayacak. Pollen, topluluğun, araştırmacıların ve geliştiricilerin IOTA’nın koordinatörsüz ağının temelini oluşturacak olan IOTA 2.0 kavramlarını test edip doğrulayabilecekleri hızla gelişen bir araştırma test ağı olacak.

IOTA 2.0’a Üç Aşamada Geçiş Yapılacak

IOTA, IOTA 2.0 bileşenlerini üç aşamada serbest bırakacak. Pollen bu aşamaların ilki olacak. İkinci aşama, kalan bileşenlerin IOTA 2.0 teşvikli test ağına bırakılacağı ‘Nectar’ adı verilen bir sonraki büyük sürümü içerecek. Ayrıca, ödüller protokolün esnekliğini test etmek için düğüm operatörlerine dağıtılacak.

Nectar’da, IOTA’nın node ağı yazılımını ana ağ için resmi sürüm adayı olmaya hazır olana kadar çalışacak. ‘Honey’ olarak bilinen son aşama, IOTA 2.0’ın resmi sürümü olacak. Ve IOTA’nın ana ağdaki ilk tamamen merkeziyetsiz versiyonu olacak.

Bu yeni sürümle IOTA, üç ayrı katmandan (uygulama katmanı, iletişim katmanı ve ağ katmanı) oluşan yeni bir mimari tanıttı. Bu yeni mimari, tokenizasyon, ölçeklenebilir akıllı sözleşmeler, dApps ve sharding gibi gelecek özellikler için destek sağlayacak. Test aşamalarının tamamlanıp, IOTA 2.0’ın piyasaya sürülmesi yapılan planlara göre 2021 yılında gerçekleşecek.