Kripto Para

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Kripto Para Hamlesi Kalkınma Planlarını Nasıl Etkilyecek?

Coin Bilgi
Yazar: Coin Bilgi

TCMB Türk lirası destekli kripto para için düğmeye bastı. Merkez Bankası’nın Blockchain tabanlı kripto para projesini piyasaya sürmesinin ardından yabancı yatırımcıların Türkiye’ye ilgisinin artacağı öngörülüyor.

11. Kalkınma Planı doğrultusunda kendi kripto para birimini geliştirmeyi amaçlayan Merkez Bankası’nın çalışmalara başladığını geçtiğimiz günlerde siz değerli okuyucularımızla paylaşmıştık.

Kripto paralara yönelik ilginin her geçen gün arttığı konusunda hemfikir olan ekonomistler, Merkez Bankası’nın kripto para hamlesinin yerinde atılmış bir adım olduğunu düşünüyor. Ancak ekonomistler, TCMB’nin, kripto para projesinin başarılı olabilmesi  için veri ve kullanıcı güvenliğinin ön planda tutması gerektiği konusunda hemfikir. İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin, şu açıklamalarda bulundu:

Her şey dijitalize ediliyor. Biz de muhakkak ve muhakkak bu ilerlemeye ya da dönüşüme adapte olmalıyız.

Ödeme sistemlerinde yeni bir çağın başladığını belirten Alkin, Türkiye’nin yerli kripto para projesiyle dünyanın gerisinde kalamayacağına belirtti.

Onun için konuya büyük önem veriliyor ve teknik çalışma yapılıyor. Koordineli şekilde devam eden çalışma fintech’lerin ve yatırımcıların lehine olacak gibi görünüyor

Tabii güvenlik konusu da çok önemli. Bunun için milli yazılımcılarla çalışma yürütülmeli, veriler iyi bir şekilde saklanmalı ve korunmalı.

BTCTurk CEO’su Özgün Güneri’den Açıklamalar

TCMB’nin kripto para birimi yabancı yatırımcıların radarına girecek. Ülkemizin önde gelen kripto para borsalarından BTCTurk’un CEO’su Özgür Güneri, 11. Kalkınma Planı’yla önemli bir adım atıldığını ifade etti. Güneri, yerli kripto paranın etkisiyle ülkeye yeni yatırımların çekileceğini; şirketlerin önünün açılacağını belirtti:

Yani Bitcoin’in başarıları ortada. Şeffaf ve güvenli olan, ardında hiçbir otorite bulunmayan bu para birimi prim yapıyor, süratle yayılıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:


Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yorum Yap