Kripto Para

Türklerin Kripto Para Piyasasındaki Günlük İşlem Hacmi Dudak Uçuklatıyor

Yazar: Coin Bilgi

Bitcoin’in son birkaç auda değerini 3.500 dolardan 13.800 dolara yükselmesiyle birlikte kripto paralar yeniden dünyayla birlikte Türkiye’de de gündeme geldi.

Türkler Bitcoin’e $400 milyon Yatırdı

En çok ilgi gösterilen kripto para ise Bitcoin. Değeri yeniden yükselişe geçen Bitcoin yatırımcıların ilgisini çekmeyi başardı. En güzel günlerini 2017 yılındaki boğa sezonunda değerini 20 bin dolara çıkartarak yaşayan Bitcoin, son 5 ayda tekrar eski popülaritesini kazandı. Özellikle ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı Bitcoin’in güvenli liman görünümü kazanmasına yol açtı. Popüler kripto para biriminin piyasa değeri de 200 milyar doların üzerine yükseldi.

Türkiye merkezli kripto para borsası Bitci.com’un Kurucusu Burak Çağdaş Çağlar, son gelişmeler ışığında ülkemizde kripto paraların gelişimini değerlendirdi. Çağlar şunları kaydetti:

“Türkiye’de 20 borsa var. Kripto para sektörünün hacmi 150 milyon dolar civarında. Ama bu tabii yerli kripto para borsalarındaki rakam. Ayrıca çok sayıda Türk kullanıcı da dünyadaki diğer borsaları kullanıyor. Türk kullanıcıların tüm dünyada yarattığı günlük hacim 400 milyon dolar seviyesinde diyebiliriz. Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerinde yaşanan hareketlilik bu hacimlere de anlık olarak yansıyor. Hem alım hem de satım tarafında ortalamanın üzerinde bir hareketlilik yaşanıyor.

Bitcoin fiyatının hızlı arttığı günlerde, yükselişi bir fırsat olarak gören kullanıcıların kâr satışları sonrasında, satım tarafındaki hacimlerin yüzde 10-15 üzerinde arttığını söyleyebiliriz. Tabii aynı şekilde bu yükselişin devam edeceğini öngören kullanıcılar da alım tarafındaki hacimleri yüzde 8 ila 12 arasında yukarı çekiyor.

Ayrıca genelde bitcoin hızlı yükselirken, alt coin’lerde ise ciddi düşüşler yaşanabiliyor. Bunu da alım fırsatı olarak gören kullanıcıların, alt coin alım hacimleri de böyle günlerde yüzde 20 civarında yükseliyor. Tabii bunların toplam hacim içindeki dağılımları farklı. Bu tarz günlerde hacimlerin yüzde 30-40 arttığını söylemek mümkün.”

Türkiye’de Her Geçen Gün Yeni Bir Borsa Kuruluyor

Kripto paralara gösterilen yoğun ilgi sektörde faaliyet gösteren yerli borsaların sayısının artmasını tetikledi. Şu anda Türkiye’de faaliyet gösteren 20’yi aşkın borsa var. Yatırımcılarının ise borsalardan en büyük beklentisi güvenlik ve yüksek işlem hızı.

Kripto Paralarla Alışveriş

Bitcoin başta olmak üzere kripto paralarla alışverişe Türkiye’de de ilgi gösteriliyor. Fakat kripto paraların alışverişte kullanımı istenilen düzeyde yaygınlaşamadı. Şirketler b-Bitcoin’le alışveriş imkanı sunsa da insanlar yatırımı haricinde alışverişe pek de ilgi göstermiyor. Volatilite kripto paraların günlük hayatta kullanımının önündeki en büyük engel.

Türkiye’de kripto paralarla alışverişi ilk başlatan şirketlerden biri olduklarını dile getiren Binbirçeşit.com Kurucusu İlhan Gülenç şunları kaydetti:

“2015 yılında başladık. Bilgisayar, cep telefonu, altın, akseuar, ev ürünleri gibi her alanda alışveriş yapılıyor. Ancak insanlar kripto para ve özellikle bitcoin’e değeri yükselince ilgi gösteriyor. 2017’de değeri 20 bin dolara çıktığında çok ilgi vardı.”

 Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yorum Yap