Kripto Para

Venezuela Hükümeti Madenciliği Hedef Alıyor

Batmaya devam eden ve ABD’nin yaptırımları sonrasında neredeyse ülkede para diye bir şeyin kalmadığı ortamda hala daha Nicolas Maduro başkanlığında yönetimi devam ettirmeyi tercih eden Venezuela halkının bir kısmı bugün yiyecek ekmek bulamıyor. Washington’a karşı gelmesi ve Washington yönetimini sert sözlerle eleştirmesi dolayısı ile en üst düzeyde yaptırımlara maruz kalan Venezuela, Türkiye ile iyi ilişkilere sahipmiş gibi görünse de ülkede para olmadığı için imzalanan anlaşmalar ve ithalat, ihracat sözleşmeleri neredeyse sadece kağıt üzerinde kalıyor, Türkiye’nin imajını da ABD karşısında bir nebze zedeliyor.

Venezuela, Türkiye’den biraz daha farklı olarak para birimi olan Bolivar dolar karşısında yaptırımlar sonucunda çok ciddi değer kaybı yaşamaya başladı. Yaşanan bu değer kaybı sonrasında ülkede paranın değeri eksi seviyelere inmesi ile birlikte aynı bugün Türkiye’de yaşanan dolar krizi patlak verdi.

Halk Bitcoin Üretiyordu, Onu Da Engelledi

Bir dolmuş sürücüsü olan Nicolas Maduro’nun ülke yönetmek ve ekonomi konusunda hiçbir bilgisi olmaması dolayısı ile yasaklar üzerinden yönetimi tercih ettiği görülüyor. Hali ile yasaklar arasında Bitcoin madenciliği yapan Venezuela vatandaşlarının hedefte olduğunu bilmek çok zor olmadığı üzere madencilik ile günde 6 dolar civarı para kazanan halk düşük enerji fiyatları dolayısı ile zorlanarak olsa bile Bitcoin üretebilir durumda. Nicolas Maduro yönetiminin ise şimdilerde ithalatı yasaklaması dolayısı ile madencilik ekipmanlarında ciddi stok krizleri yaşandığı, mağazaların zaten durmuş olan satışlarının hepten duracak olduğu tahmin edilmekte.Her hafta, gelen kutunuza harika kripto içerikleri almak için kaydolun.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Yorum Yap