Venezuela kendi kripto parasını geliştirdi: Petro

Dünyanın en zengin petrol yataklarından birine ev sahipliği yapan, ancak siyasal olarak istikrarsızlıkla boğuştuğu için enflasyonun çığ gibi büyüdüğü Venezuela şimdilerde kendi kripto para birimini geliştirdi


Dünyanın en zengin petrol yataklarından birine ev sahipliği yapan, ancak siyasal olarak istikrarsızlıkla boğuştuğu için enflasyonun çığ gibi büyüdüğü Venezuela şimdilerde kendi kripto para birimini geliştirdi. Petro adı verilen bu sanal para biriminin arkasında ülkenin petrol yatakları yatıyor.

Venezuela Başkanı Nicolas Maduro, Twitter hesabından yaptığı duyuruda Petro para biriminin saat 4 itibariyle piyasaya sürüleceğini açıkladı. Büyük bir umutla geliştirilen Petro’nun Venezuela’nın ekonomisini güçlendirmesi ve ülke üzerine uygulanan finansal ablukayı kırması bekleniyor.

Aralık ayından beri konuşuluyor

Aslına bakılırsa ülkenin resmî kripto para birimini geliştirme fikri Maduro tarafından Aralık ayında dile getirilmişti. Nasıl ki doların karşılığı bankalarda tutulan altınsa, Petro isimli bu para biriminin karşılığı da ülkedeki petrol yatakları olarak gösteriliyor. ABD’nin Venezuela’yı finansal olarak istikrarsızlaştırmak istediğini düşünen Maduro, kripto para birimiyle bu ablukayı kırmanın peşinde.

“Petro isimli bu yeni kripto para birimi, finansal işlemleri hızlıca gerçekleştirmek ve yeni finans opsiyonları geliştirebilmek için gerekliydi” diyen Venezuela Ekonomi Bakanı da Maduro ile aynı görüşte.

Fiyatı da belli oldu

Venezuela, kendi kripto para birimi Petro’nun piyasada varlık gösterebilmesi için tam 5 milyon varil petrolü tahsis etmiş bulunuyor. Bu oldukça ciddi bir miktar. Öte yandan ülkenin yeni ulusal para biriminin tek bir adedi için tahmini fiyatın ise 60 dolar olacağı konuşuluyor. Petro’nun kripto para borsalarında işlem görüp görmeyeceği ise henüz bilinmiyor.

[fat_coincap id=”5″]