Venezuela’dan bir kripto para daha: Petro Gold!

Venezuela’nın yeni kripto para birimi Petro o kadar çok ilgi gördü ki, hükümet şimdi de Petro Gold isimli ikinci bir dijital para birimi geliştirmek için kolları sıvadı


Venezuela’nın yeni kripto para birimi Petro o kadar çok ilgi gördü ki, hükümet şimdi de Petro Gold isimli ikinci bir dijital para birimi geliştirmek için kolları sıvadı.

Venezuela Başkanı duyurdu

Petro’nun Venezuela’nın petrol yatakları tarafından desteklendiği açıklanmıştı. Yeni çıkacak olan Petro Gold ise isminden de anlaşılacağı üzere altın ve diğer kıymetli madenlerle desteklenecek.

Venezuela Başkanı Nicolas Maduro, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Petro Gold‘un haberini şu sözlerle verdi: Önümüzdeki hafta altın tarafından desteklenen Petro Gold’un tanıtımını gerçekleştireceğim. Bu para, Petro’dan daha güçlü ve stabil olacak.

Geçtiğimiz hafta halka arz edilen Petro para birimi, bu süre zarfında 735 milyon dolarlık yatırım toplamayı başardı. Peki, Venezuela neden sürekli yeni kripto para birimi geliştiriyor?

Bu sorunun cevabı, ülkenin ABD‘den ve Avrupa genelinde uygulanan ambargodan kaçmak istemesi olarak verilebilir. Doğası gereği anonim ve takip edilemez olan kripto paralar sayesinde Venezuela henüz ufak bir miktar da olsa ekonomik bağımsızlığını yeniden kazanmaya başlıyor.

Yatırımcılar memnun

Brezilya, Polonya, Danimarka, Honduras, Norveç ve birçok Ortadoğu ülkesinden Petro para birimine yatırım yapan firma ve küçük yatırımcılar; Petro’nun yatırımcıları arasına girmekten hayli memnun gözüküyorlar.

Ancak Venezuela, kendi kripto para birimini geliştiren ilk ülke olarak kalmayacak. Rusya‘nın da 2019 itibariyle kriptoruble adı verilen yeni para birimini çıkaracağı konuşuluyor. Keza aynı söylenti İran için de geçerli.

[fat_coincap id=”5″]