Washington Bitcoin’i İzliyormuş!

Edward Snowden tarafından yayınlanan gizli belgeler ABD’nin tüm dünyada kripto paraları izlediğini bir kez daha doğruladı


Edward Snowden tarafından yayınlanan gizli belgeler ABD’nin tüm dünyada kripto paraları izlediğini bir kez daha doğruladı. Tüm dünyayı izleyen, dinleyen ve anında tüm iletişim/bilgi sistemlerine sızabilecek olan tek ülke ABD’nin kripto paraları izlememesinin imkansız olduğu düşünülüyordu.

Washington merkezli NSA’nın belgelere göre tüm dünyadaki en ufak bir işlemi dahi fiziksel sunucu bağlantıları ve kablolar üzerinden izleyebildiği, denizaşırı operasyonlar yapabildiği ve Bitcoin kullanıcılarının tüm parola, girdiği diğer siteler, en detaylı adres bilgilerine kadar sahip olduğu Edward Snowden’in açıklamalarında yer aldı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin İzleyemediği Bir Veri Yok Mu?

Bu belgelerin sızdırılmasının ardından dünyanın en güvenilir gizli kripto paralarının dahi NSA tarafından detaylı olarak izlenebilmesi akıllara ”Amerika Birleşik Devletleri’nin izleyemediği bir veri yok mu?” sorularını ve tartışmalarını doğurdu. Bazı yabancı kullanıcılar hiçbir insanın ABD’den habersiz işlem yapmasının imkansız olduğunu, elektronik ürünler olmadan yaşayanların dahi ABD tarafından uydular aracılığı ile rahatlıkla izlenebilmesinin çözümleri olduğunu düşündüklerini iddia etti. NSA tarafından ise her zaman olduğundan farksız açıklamalar ile ilgili yorum yapılmadı.