Kripto Para

Yüzlerce ICO’nun Başarısız Olmasıyla Bitcoin Pazarda Daha Hakim Oldu

PrimeXBT

Son üç ayda, küresel pazardaki en baskın kripto para birimi olan bitcoin, pazar tarihindeki en kötü üçüncü düzeltmenin ardından piyasada daha fazla hakimiyet kazanmıştır.

İki ayda % 35’ten % 42’ye

Mayıs ayında, bitcoin baskınlık endeksi, kripto-para piyasasında yaklaşık yüzde 35 seviyesindeydi. Ancak yüzlerce ICO’nun öldüğü ve ayı piyasasının ortaya çıkmasıyla birlikte, bitcoin baskınlığı artmaya başladı. Mayıs’tan Temmuz’a kadar, iki aylık bir süre içinde, bitcoin baskınlığı yüzde 7 arttı.

Yatırımcılar genellikle, hem aşağı yönlü hem de yukarı yönde yoğunlaşan hareketlerin yaşandığı süreçte küçük dijital para birimlerine eğilimini azalttılar. Ethereum blockchain protokolünün yerel kripto para birimi olan bitcoin ve ethereum gibi büyük kripto paralara başvurma eğilimi gösterdiler.

CoinMarketCap tarafından sağlanan grafikte gösterildiği gibi, kripto para piyasası değerlerinde ve hacimde büyük düşüşler kaydetmeye başladıkça, nisan ayı ortasındaki bitcoin baskın endeksi yükselmeye başladı.

Geçtiğimiz hafta boyunca, kripto para piyasası, büyük kripto paraların hacmindeki artışla tetiklenen bir miktar ivme ve istikrarı yeniden kazanmaya başladı. Kısa vadeli yükselişlerde küçük kripto para birimleri BTC ve eETH’den daha iyi performans göstermektedirler. Hakimiyet endeksi, pazarın toparlanmaya başladığı 1 Temmuz’dan beri düşüş göstermektedir.

Kripto para birimleri birlikte kilitli olma eğilimi

Goldman Sachs, Şubat ayında bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin benzer bir şekilde ve trendde hareket etme eğiliminde olduğunu bildirdi.

Küresel Yatırım Araştırması’nın Goldman Sachs yöneticisi Steve Strongin, Business Insider UK tarafından elde edilen müşterilere bir notta şunları söyledi:

“Farklı kripto para birimleri arasındaki yüksek korelasyon beni endişelendiriyor. Rasyonel bir pazarda beklenenin aksine, yeni para birimleri eski para birimlerinin değerini azaltmıyor gibi görünmüyor; hepsi tek bir varlık sınıfı olarak hareket ediyor gibi görünüyor. Bu aslında kripto para birimleri arasındaki önemli bir ayrımdır; Bir hükümet bir para birimini feshetmeye karar verirse, tipik olarak bu para birimi için bir artık değer belirleyecek ve bu para birimini yenisiyle değiştirecektir. ”

BTC ya da ETH aşağıya doğru hareket ettiğinde, daha küçük piyasa marjlarına sahip kripto para birimleri aşağı doğru marjlarla daha da zayıflar ve BTC ya da ETH yükseldiğinde, küçük kripto para birimleri yüzde 10 ila 20 daha fazla artış gösterir.

İlişkili hareketlerin bu endişe verici eğilimi, BTC’nin baskınlık endeksinin bir süre için yüzde 30’da nispeten düşük kalmasına yol açmıştır, ancak küçük kripto para birimleri daha kötü performans gösterdiği için, BTC’nin baskınlık endeksi yükselmektedir.

  • Aylık bazda yüzlerce yeni kripto paranın yaratıldığı pazarın bu aşamasında, bitcoin baskın endeksi piyasanın durumu hakkında tutarlı bir göstergedir. Genellikle, bitcoin baskınlık indeksi düşük olduğunda, piyasa bir ayı döngüsünde ve bitcoin baskınlık indeksi yüksek olduğunda, piyasa bir boğa piyasasına girer.


Her hafta, gelen kutunuza harika kripto içerikleri almak için kaydolun.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Yorum Yap