Amerika Kuzey Kore’yi Bitcoin Konusunda Uyarabilir

ABD’nin gelecek birkaç hafta içerisinde nükleer programlar ile ilgili iddialar dolayısı ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu Kuzey Kore’ye gönderecek olduğu bugün resmen açıklandı


ABD’nin gelecek birkaç hafta içerisinde nükleer programlar ile ilgili iddialar dolayısı ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu Kuzey Kore’ye gönderecek olduğu bugün resmen açıklandı. ABD yönetiminin açıklamasında nükleer program ve diğer bazı konuların konuşulması ve Eylül ayında Başkan Donald Trump ile Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un ile New  York eyaletinde görüşme yapılması konusunda ilgili adımların atılması sürecini hızlandırmak istediği açıklandı.

Kuzey Kore’nin kendilerinden gizli işler yapmaması konusunda sert bir dil ile uyaran ABD yönetiminin gelecek haftalarda yapılacak olan görüşmelerde Kim Jong-un yönetiminin elinde tuttuğu milyarlarca dolar değerinde olduğu tahmin edilen Bitcoin’leri satması ve bunun karşılığında bazı istisnai karşılıkların verilebilecek olduğunu belirtebilecek olduğu iddiası artış gösterdi.

Yatırımcı Değiller, Gizlilik İçin Tutuyorlar

Kuzey Kore yönetimi elinde tuttuğu Bitcoin’leri yatırım amacı ile değil sürekli değer kaybeden parası içinde değil, olmayan parayı siber saldırılar düzenleyerek çeşitli ülkelerden Bitcoin hırsızlığı yaparak elde ediyor. Hali ile gizlilik adına bu kripto paraları dış ABD düşmanı ülkeler ile bugüne kadar uranyum alımı ve diğer alımlarda kullanan ülke yönetiminin bundan sonra bu konuda da ABD tarafından önünün kapatılmasının beklenen bir durum olacak olduğu kesinleşmiş durumda.

Bazı iddialar ise Kuzey Kore’nin bu aşamadan sonra dolar kullanabilecek olduğu yönünde olmuştu ancak bu iddialar ile ilgili olarak her iki taraf açıklama yapmamıştı. Başkan Trump ise Kuzey Kore’yi zengin edebileceklerini açıklamıştı.