Zimbabwe Rezerv Bankası’ndan Kripto Para Yasağı

Zimbabwe Rezerv Bankası  ile ilgili olarak ülkenin yerel ekonomi gazetelerinden birisinde ortaya çıkan detay ülkede demokrasi ve diğer alanların tekrar sorgulanmasına neden oldu


Zimbabwe Rezerv Bankası  ile ilgili olarak ülkenin yerel ekonomi gazetelerinden birisinde ortaya çıkan detay ülkede demokrasi ve diğer alanların tekrar sorgulanmasına neden oldu. Afrika ülkesi olarak tanınan Zimbabwe , genel olarak demokrasi alanında sorunların yaşandığı ve sürekli olarak bununla ilgili hükümetin tartışıldığı ülkeler sıralamasında ilk sıralarda gelen bir ülke olmasının yanında son alınan karar ekonomik ve finansal özgürlüklere bir ”darbe” olarak nitelendirildi.

Zimbabwe Rezerv Bankası, ülke içerisindeki finansal kurumların kripto para ile ticaret yapmasını engelleyerek adeta finans kurumlarının kripto paralara erişimini tamamen kesmiş oldu. Gizli olarak finans kurumları ve şirketler tarafından hala kripto para kullanılabiliyor olmasına rağmen ülke medyasında alınan bu karar ”ekonomik özgürlüğe darbe” şeklinde yorumlandı.

16 Milyon Nüfusu Var, Ekonomisi Kötü

Zimbabwe , 16 milyon nüfusun olduğu ve son yıllarda Afrika’da ekonominin zaten kötü olmasına rağmen git gide daha kötü bir ekonomik hal alan ülke konumuna geliyor. İnsan hakları ve demokrasi sorunlarının yaşandığı ülkeler ve ABD tarafından yardımların yapılmaması, sömürü devletleri tarafından sömürülmeye karşı çıkılmaması, hükümetlerin ülkelerin kaynaklarını tüketmesi ülkede büyük bir sefalete sebep olmuş durumda.