Kripto Para

ABD Emtia Vadeli İşlem ve Ticaret Komisyonu (CFTC) BitMEX’e Soruşturma Açtı

Coin Bilgi
Yazar: Coin Bilgi

Emtia Vadeli İşlem ve Ticaret Komisyonu (CFTC) BitMEX’i yakın markaja aldı. Bloomberg tarafından yayınlanan bir rapora göre, dünyanın en popüler kaldıraçlı kripot para borsalarından BitMEX ABD’deki kullanıcılarına yasadışı bir şekilde hizmet sunduğu iddiasıyla inceleme altına alındı.

İlginizi çekebilir: Röportaj: Selcoin’den Libra, Bakkt ve Blok Ödülü Yarılanmalarına İlişkin Önemli Açıklamalar

Libra ABD’li Düzenleyicileri Alarma Geçirdi

Kripto para sektörü, özellikle Facebook’un kripto para projesi Libra’yı duyurmasıyla ABD’li yetkililerin endişe kaynağı haline geldi. Bu nedenle son dönemde ABD’li finansal düzenleyiciler, kripto para piyasasını kıskaca aldı. Söz konusu gelişmeler bir süredir Bittrex, Poloniex ve Binance gibi ABD’de faaliyet gösteren kripto para borsalarının art arda birçok kripto para birimini delist etmesiyle iyiden iyiye etkisini göstermişti. Öyle ki Binance, ABD’li regülatörlerin ağına takılmamak adına önümüzdeki aylarda Binance US adlı yeni bir kripto para borsasıyla ülkede hizmet vermeye devam edeceğini duyurmuştu.

1Broker ve 1fox Kapatılmıştı

Geçmiş tecrübelerde BitMEX gibi kaldıraçlı kripto para platformlarının ABD’li regülatörlerce kapatıldığına şahit olmuştuk. Örneğin geçtiğimiz yıl 1Broker ve 1fox borsalarına FBI tarafından el konulmuş ve kapatılmıştı. Ayrıca BTC-e adlı kripto para borsası da diğerleriyle aynı kaderi paylaşmıştı.

ABD’de faaliyette bulunmak isteyen herhangi bir kripto platformunun CFTC’den onay alması gerekiyor. Emtia Vadeli İşlem ve Ticaret Komisyonu (CFTC) çok kısa süre önce BTC vadeli işlem platformları ErisX ve LedgerX borsalarına onay vermişti. Seyşeller merkezli BitMEX ise devam eden soruşturma hakkında henüz herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Bunları da okuyabilirsiniz:

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yorum Yap