Kripto Para

Japonya, 15 Milyon Yen Çalan Kripto Para Hırsızını Konuşuyor

Yerel haber kuruluşu Japan Today’in 14 Mart’taki haberine göre, Japonya’nın Utsunomiya kentinde 18 yaşındaki bir bilgisayar korsanı, kripto para çaldığı iddia edilerek savcıya sevk edildi.

Siber suçlunun, bir akıllı telefona kurulabilen dijital bir cüzdan olan Monappy’yi hacklediği ve geçen yılın 14 Ağustos – 1 Eylül arasında 15 milyon yen (134,196 $) kripto para çaldığı iddia ediliyor. Suçlunun, sitede 7.700’den fazla kullanıcının hesabını çaldığı bildiriliyor.

Saldırgan, çoklu kripto para transfer isteğini kendi hesabına yolladı ve bu da sistemi boğdu ve hesabına daha fazla para yönlendirmesine izin verdi. Bundan sonra, paraları başka bir kripto para birimi borsanına aktardı, en sonunda paraları bozdurup harcadı.

Cointelegraph Japan’ın daha önce bildirdiği gibi, Monappy’nin toplam bakiyelerinin yüzde 54.2’sini tutan soğuk cüzdan üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı, e-posta adresleri ve şifreler gibi hiçbir kullanıcı bilgisi çalınmadı. Şirket daha sonra kayıp fonlar için tazminat açıkladı.

İddia edilen hacker’ın kimliğinin, küçük olma durumu nedeniyle gizli tutulduğu bildiriliyor. Ancak bu kişinin 20 yaş altında olduğu biliniyor.

2018 yılında, kriptoya bağlı 7.000’in üzerinde şüpheli kara para aklama vakası Japon polisine bildirildi. 7.000’den fazla şüpheli işleminin, farklı isimler ve doğum tarihleri altında tutulan kullanıcı hesaplarıyla bağlantılı fakat aynı kimlik fotoğrafıyla bağlantılı olduğu gibi çeşitli iddialar olduğu biliniyor.

Küresel ölçekte, kripto para hırsızları, 2018’de siber suçlular için en karlı method olmuştur ve yaklaşık 1 milyar dolarlık gelir elde etmişlerdir.

Yorum Yap