Avrupa Merkez Bankası: Hiçbir AB Üyesi Kendi Kripto Parasını Oluşturamaz

Estonya kendi kripto parasını oluşturmak isteyen bir AB üyesi ülke olarak büyük engeller ile karşı karşıya kaldı. Avrupa Merkez Bankası yöneticisi açıklamasında ”hiçbir AB üyesi ülke kendi para birimini oluşturamaz, AB’nin para birimi Euro’dur!” ifadesi ile...

Avrupa Merkez Bankası

Estonya kendi kripto parasını oluşturmak isteyen bir AB üyesi ülke olarak büyük engeller ile karşı karşıya kaldı. Avrupa Merkez Bankası yöneticisi açıklamasında ”hiçbir AB üyesi ülke kendi para birimini oluşturamaz, AB’nin para birimi Euro’dur!” ifadesi ile birlikte AB üyelerinin eğer ki kendi kripto paralarını oluşturmak istiyorlar ise bu konuda kendileri ile görüşme yapabilecek olduklarını ancak yine de kendi kripto paralarını oluşturmalarına olumlu yönde bakılmadığını açıklamıştı.

AB’nin bu uyarılarını dinlemek zorunda kalan Estonya ise kendilerine ait olarak kripto para üretmekten vazgeçtiklerini ve Euro kullanan bir ülke olarak kendilerine ait kripto paranın olmayacak olduğunu açıklamıştı.

Avrupa Birliği Bu Konuda Kesin Kararlı

Avrupa’nın bu konuda kesin kararları olmasının nedeni birlik içerisinde ekonominin en üst düzeyde tutulmasını sağlamak, güven vermek, olası karışıklıkları engellemek olduğu bilinmekte. ABD dahi kendisine ait kripto para üretimi yapmazken diğer ülkelerin kendisine ait kripto paralar çıkarması pek fazla dikkate değer olmayacaktır. Zinhar Estonya kendi kripto parasını çıkarmak konusunda ısrarcı olsaydı AB’nin bu konuda Estonya için bazı yaptırımları olabilir ve cezalar verilebilirdi. Estonya yönetimi ise AB’ye tam bağlı olduklarının mesajını vererek bu konuda adım atmayacak olduklarını geçtiğimiz gün itibari ile açıklamıştı.

  • Türkiye bir Avrupa Birliği üyesi olmadığından kendi kripto parasını üretebilir. Ama AB’ye giriş sürecinde bu durum olumsuz algılanabilecek olduğu üzere AB’y giriş tamamlanmadan önce kendi kripto parasını üretmemesi istenebilir.