Kripto Para

Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) Libra’ya Gözdağı

Yazar: Coin Bilgi

Avrupa Merkez Bankası İcra Kurulu Üyesi Benoit Coeure, katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada Faceebook’un 2020’de piyasaya sürmeyi planladığı Libra’yı hedef aldı.

İsviçre’nin Basel kentinde düzenlenen bir konferansta konuşan Benoit Coeure, stabil kripto para birimlerinin test edilmemiş ürünler olduğunu belirtti. Coeure’ye göre bu nedenle stabil kripto paraların Avrupa içerisinde onay almaları için çok sıkı standartlarına uyum sağlamaları gerekiyor. Benoit Coeure’nin açıklamalarından bir kesit şu şekilde:

Stabil kripto para birimleri genellikle test edilmemiş ürünler olarak göze çarpıyor. Bu ürünlerden global bir ödeme ağı oluşturmalarını beklemek doğru değil. Ayrıca kamu politikaları için de tehdit oluşturuyorlar. Bu nedenle stabil kripto paralar konusunda düzenleyici standarlarımızda seviye oldukça yüksek olacak.

Daha duyurulmasının ardından neredeyse dünyanın dört bir yanındaki merkez bankası başkanlarını ayağa kaldıran Libra’nın bazı Avrupa ülkelerinde yasaklanması dahi gündeme gelmişti. Avrupa Merkez Bankası’nın üst düzey yöneticisi Benoit Coeure’nin yaptığı bu açıklamalar da konunun ciddiyetini ortaya koyuyor.

Dışarıda tüm bunlar olurken Facebook’un kripto para projesinin başındaki bir numaralı isim David Marcus ise atacakları adımlarda endişeleri gidecereklerini açıklamıştı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yorum Yap