Bitcoin Ekonomi Kripto Para Nedir & Nasıl

Ayı Piyasası Nedir? Kripto Para ve Bitcoin Ayı Piyasası

ayi-piyasasi-nedir

Bir ayı piyasası, bir piyasanın uzun süreli fiyat düşüşleri yaşadığı zamandır. Tipik olarak, menkul kıymet fiyatlarının yaygın karamsarlık ve olumsuz yatırımcı duyarlılığı arasında son dönemdeki yüksek seviyelerden %20 veya daha fazla düştüğü bir durumu tanımlar. Ayı piyasaları genellikle S&P 500 gibi genel bir piyasadaki veya endeksteki düşüşlerle ilişkilendirilir. Ancak bireysel menkul kıymetler veya emtialar, bir süre boyunca (tipik olarak iki ay veya daha fazla) %20 veya daha fazla düşüş yaşıyorlarsa bir ayı piyasasında olduğu kabul edilebilir. Ayı piyasaları, durgunluk gibi genel ekonomik gerileme dönemlerine de eşlik edebilir.

Ayı piyasaları, yükselen boğa piyasalarıyla karşılaştırılabilir.

Ayı Piyasası İle  İlgili Temel Noktalar

  • Ayı piyasaları, genellikle olumsuz yatırımcı duyarlılığı ve düşen ekonomik beklentiler eşliğinde bir piyasadaki fiyatların %20’den fazla düştüğü zaman ortaya çıkar.
  • Ayı piyasaları döngüsel veya uzun vadeli olabilir. İlki birkaç hafta veya birkaç ay sürebilirken, ikincisi birkaç yıl ve hatta on yıllarca sürebilir.
  • Açığa satış, satış opsiyonları ve ters ETF’ler, fiyatlar düştükçe bir ayı piyasasında yatırımcıların para kazanma yollarından bazılarıdır.

Ayı Piyasalarını Anlamak

Hisse senedi fiyatları genellikle nakit akışlarının ve şirketlerden elde edilen karların gelecekteki beklentilerini yansıtır. Büyüme beklentileri azaldıkça ve beklentiler kesildikçe, hisse senedi fiyatları düşebilir. Sürü davranışı, korku ve olumsuz kayıpları korumaya yönelik bir telaş, varlık fiyatlarının uzun süre düşmesine neden olabilir.

Ayı piyasasının bir tanımı, hisse senetleri ortalama olarak en yüksek seviyelerinden en az %20 düştüğünde piyasaların ayı bölgesinde olduğunu söylüyor. Ancak %20 keyfi bir sayıdır, tıpkı %10’luk bir düşüşün bir düzeltme için keyfi bir ölçüt olması gibi. Bir ayı piyasasının başka bir tanımı, yatırımcıların riskten ziyade riskten kaçınmasıdır. Yatırımcılar sıkıcı, kesin bahisler lehine spekülasyondan kaçındıklarından, bu tür bir ayı piyasası aylarca veya yıllarca sürebilir.

Bir ayı piyasasının nedenleri genellikle değişir. Ancak genel olarak zayıf ve yavaşlayan veya durgun bir ekonomi beraberinde bir ayı piyasası getirecektir. Zayıf ya da yavaşlayan bir ekonominin işaretleri tipik olarak düşük istihdam, düşük harcanabilir gelir, zayıf üretkenlik ve ticari kârlarda düşüştür. Buna ek olarak, hükümetin ekonomiye herhangi bir müdahalesi de bir ayı piyasasını tetikleyebilir.

Örneğin, vergi oranındaki veya federal fon oranındaki değişiklikler bir ayı piyasasına yol açabilir. Benzer şekilde, yatırımcı güvenindeki düşüş de ayı piyasasının başlangıcına işaret edebilir. Yatırımcılar bir şeyin olacağına inandıklarında harekete geçecekler. Böyle bir durumda kayıpları önlemek için hisseleri satacaklardır.

Ayı piyasaları birkaç yıl veya sadece birkaç hafta sürebilir. Seküler bir ayı pazarı 10 ila 20 yıl arasında sürebilir ve sürekli olarak ortalamanın altında getiri ile karakterize edilir. Hisse senetlerinin veya endekslerin bir süre yükseldiği, ancak kazançların sürdürülmediği ve fiyatların daha düşük seviyelere geri döndüğü ayı piyasalarında yükselişler olabilir. Öte yandan, döngüsel bir ayı piyasası birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir.

Daha yakın zamanlarda, S&P 500 ve Dow Jones Industrial Average gibi büyük endeksler 11-12 Mart 2020 arasında ayı piyasası bölgesine düştü. Bundan önce, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki son uzun ayı piyasası 2007 ve 2009 yılları arasında Mali Kriz sırasında meydana geldi ve yaklaşık 17 ay sürdü. S&P 500 bu süre içinde değerinin %50’sini kaybetti.

Mart 2020’de küresel koronavirüs salgınının ardından küresel hisse senetleri ani bir ayı piyasasına girdi. Ardından Dow Jones’u birkaç hafta içinde 30.000’e yakın tüm zamanların en yüksek seviyelerinden 19.000’in altına düşürdü.

Ayı Piyasasının Aşamaları

Ayı piyasalarının genellikle dört farklı aşaması vardır.

  • İlk aşama, yüksek fiyatlar ve yüksek yatırımcı duyarlılığı ile karakterizedir. Bu aşamanın sonlarına doğru yatırımcılar piyasalardan çekilmeye ve kâr almaya başlar.
  • İkinci aşamada, hisse senedi fiyatları keskin bir şekilde düşmeye başlar. Buna ek olarak ticari faaliyet ve şirket kârları düşmeye başlar ve bir zamanlar olumlu olan ekonomik göstergeler ortalamanın altına inmeye başlar. Tüm bunlar düşmeye başladığında bazı yatırımcılar paniğe kapılır. Buna teslimiyet denir.
  • Üçüncü aşama, spekülatörlerin piyasaya girmeye başladığını ve bunun sonucunda bazı fiyatları ve ticaret hacmini yükselttiğini gösteriyor.
  • Dördüncü ve son aşamada, hisse senedi fiyatları düşmeye devam eder ancak bu düşüş yavaş gerçekleşir. Düşük fiyatlar ve güzel haberler yeniden yatırımcıları çekmeye başladıkça ayı piyasaları boğa piyasalarına yönelmeye başlar.

Ayı Piyasaları ve Düzeltme Hareketleri

Bir ayı piyasası, iki aydan daha kısa bir süreye sahip kısa vadeli bir trend olan düzeltme ile karıştırılmamalıdır. Düzeltmeler, değer yatırımcılarının borsalara giriş noktası bulmaları için iyi bir zaman sunarken, ayı piyasaları nadiren uygun giriş noktaları sağlar. Bu engel, bir ayı piyasasının tabanını belirlemenin neredeyse imkansız olmasıdır. Yatırımcılar kısa satıcı olmadıkça veya düşen piyasalarda kazanç elde etmek için başka stratejiler kullanmadıkça, kayıpları telafi etmeye çalışmak zorlu bir mücadele olabilir.

1900 ile 2018 arasında, ortalama her 3,5 yılda bir olan 33 ayı piyasası gerçekleşti. En son ayı piyasalarından biri, Ekim 2007 ile Mart 2009 arasında meydana gelen küresel mali krizle aynı zamana denk geldi. Bu süre zarfında Dow Jones Industrial Average (DJIA) %54 düştü.

Ayı Piyasalarında Açığa Satış

Yatırımcılar bir ayı piyasasında açığa satış yaparak kazanç elde edebilirler. Bu teknik, ödünç alınan hisseleri satmayı ve daha düşük fiyatlarla geri almayı içerir. Son derece riskli bir ticarettir ve yürümediği takdirde ağır kayıplara neden olabilir. Açığa satış yapan bir satıcı, kısa satış emri verilmeden önce bir komisyoncudan hisseleri ödünç almalıdır. Açığa satıcının kâr ve zarar tutarı, hisselerin satıldığı fiyat ile geri satın alındığı fiyat arasındaki farktır ve “teminatlı” olarak anılır.

Yorum Yap