Kripto Para

Bakkt beklentilerin uzağında kaldı: Bitcoin’i bekleyen sıradaki büyük gelişme ne?

Coin Bilgi
Yazar: Coin Bilgi

Bakkt’ın lansmanı beklentilerin uzağında kaldı. Fiziksel teslimli Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin başlatılması, öngörülen fiyat yükselişini tetiklemek yerine piyasanın aşağı yönlü bir kırılma yaşamasına neden oldu.

Blok ödülü yarılanması

Şimdi ise kripto para dünyasında bir başka önemli olay da yolda. Bir sonraki Bitcoin blok ödülü yarılanmasının Mayıs 2020’de gerçekleşmesi planlanıyor. Acaba Bitcoin blok ödülü yarılanması Bakkt’ın yarattığı hayal kırıklığını ortadan kaldıracak mı?

Bakkt 23 Eylül’de resmen faaliyetlerine başladı. Ancak uzun süredir büyük bir merakla ve heyacanla beklenen lansman, beklenen meyveleri vermedi. Her şeyden önce, Bakkt’in ilk gününde işlem hacmi sadece 72 Bitcoin’di. Karşılaştırmak gerekirse CME’nin ilk gününde ise işlem hacmi yaklaşık 5.298 Bitcoin’di.

Herkes fiziksel teslimli Bitcoin vadelileriyle birlikte piyasanın yükselişe geçeceğini tahmin ediyordu ancak platformun başlamasından sonraki 24 saat içinde kripto para piyasası beklentilerin tersi yönde düşüşe geçti. Bitcoin geride bıraktığımız haftalarda neredeyse %13 değer kaybı yaşadı ve hala düşüşe devam ediyor. Bununla birlikte, Bakkt’ın kurumsal yatırımcılara piyasanın kapılarını açtığı için kurumsal yatırımcıların kripto para piyasasını manipüle ettiği dahi iddia edildi.

Yatırımcılar umutlarını koruyor

Her ne kadar Bakkt’ın fiziksel teslimli Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri kripto para piyasasında beklenen etkiyi yaratmasa da yatırımcılar 2020 yılının Mayıs ayında gerçekleşecek Bitcoin blok ödülü yarılanması nedeniyle umutlarını koruyor.

Bitcoin Halving

Kripto paralar, onları deflasyonist bir yapıya sahip ve Bitcoin’in toplam arzı da 21 milyonla sınırlı. Her dört yılda bir Bitcoin ağındaki  madencilik ödülü %50 yarılanıyor. Blok ödülü yarılanmalarıyla piyasaya sürülen Bitcoin miktarının azalması Bitcoin fiyatına da olumlu etki ediyor. Öyle ki 2016 yılındaki blok ödülü yarılanmasından sonra, Bitcoin fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bir sonraki blok ödülü yarılanmasına da aynı beklentilerle yaklaşıyoruz. Tarih tekerrür edecek mi hep birlikte göreceğiz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın

Yorum Yap