Kripto Para

Beyaz Saray’dan Kripto Para Uyarısı

Coin Bilgi
Yazar: Coin Bilgi

Beyaz Saray geçtiğimiz günlerde iki önemli bildiri yayınladı ve kripto para birimlerinin Amerika Birleşik Devletleri’nde yasadışı uyuşturucu ticareti için kullanıldığı açıklandı.

Beyaz Saraydan Ülkedeki Finansal Kuruluşlara Uyarı

Beyaz Saray tarafından yayınlanan bu açıklamada, aslında doğrudan ülkenin finans kurumlarına ve dijital para platformlarına bir uyarıda bulunuluyor. Yayınlanan bildiriden bir kesit şu şekilde:

 

“Hassas finansal veriler üzerine yapılan araştırmalar, yerli yasadışı uyuşturucu üreticilerinin, tedarikçilerinin ve tüketicilerin, çoğunlukla Çin’den gelen narkotik ürünleri satın almak için çevrimiçi ödeme platformlarını kullandıklarını gösteriyor.”

Beyaz Saray’a göre belirtilen uyuşturucu trafiğinin finansmanı çevrimiçi ödeme platformlarında dönüştürülebilir dijital paralarla gerçekleştiriliyor. Bu tanım genellikle Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum ve Monero gibi kripto para birimlerini içeriyor:

“Dışarıdan ülkeye sokulan uyuşturucularla benzer şekilde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ikamet eden vatandaşlar da yasadışı uyuşturucu satan sitelerde fentanil gibi maddeler arıyorlar. Yabancı tedarikçiler, ABD vatandaşlarından Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum ve Monero gibi dönüştürülebilir dijital para birimleriyle ödeme alıyorlar.”

Dijital Paralar Ardından İz Bırakıyor

Beyaz Saray yayınladığı bildiride yukarıda bahsi geçen kripto paraların geride güvenlik güçlerinin işine yarayabilecek izler bıraktığını belirtiyor. Beyaz Saray bu nedenle ülkedeki finansal kuruluşların şüpheli durumlarda hesap bilgileri, cüzdan adresi ve IP adresleri dahil olmak üzere  önemli bilgileri toplamasını bekliyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yorum Yap