Bitcoin Cash Nedir? Bitcoin ile Farkları Nelerdir?

Bitcoin Cash’in Bitcoin’den geldiğini biliyor muydunuz

Bitcoin nedir

Bitcoin Cash’in Bitcoin’den geldiğini biliyor muydunuz? Bitcoin Cash düğümleri bir zamanlar Bitcoin blok zincirinin bir parçasıydı. Bu yazımızda, popüler kripto para birimi Bitcoin Cash (BCH) hakkında mini bir rehber hazırladık. Hazırladığımız bu kılavuzda, BCH’nin ne olduğunu ve nasıl satın alınacağını açıklayacağız.

Bitcoin Cash ve Bitcoin Arasındaki Fark Nedir? Bitcoin Çatalı Nedir? Bitcoin Cash Özellikleri Nelerdir? Çok fazla soru var ve hepsini cevaplamak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Bu kılavuzun sonunda, iki farklı kripto para birimi olan Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin (BTC) arasındaki farkı görmüş olacaksınız .

Bitcoin

Bitcoin ilk kripto para birimidir. Diğer geleneksel para birimleri gibi mal veya hizmet satın almak, yatırım ve ticaret yapmak için kullanabilirsiniz. Yapıldığı blockchain teknolojisi, taklit edilmesini önler. Ayrıca, bu durum herhangi bir gruba veya partiye ait olmadığı, yayınlanmadığı veya kontrol edilmediği anlamına gelir.

Örneğin, ABD doları ABD hükümeti tarafından verilir ve bankalar tarafından kontrol edilir. Bu senaryoda, merkez taraf hükümet ve bankalardır. Bir arkadaşınıza dolar aktardığınızda, işlemi onaylamak ve işlemek için bankaya güvenirsiniz.

Öte yandan Bitcoin, herhangi bir merkezi otorite tarafından düzenlenmez veya kontrol edilmez. Blockchain’deki işlemler, blockchain’i çalıştıran bilgisayarlar tarafından doğrulanır ve bu bilgisayarlar herkes tarafından sahiplenilebilir.

Bitcoin şu anda piyasadaki en değerli kripto para birimidir. Diğer para birimleri Bitcoin’i geride bırakmaya ve dijital para sektörü üzerindeki hakimiyetini azaltmaya çalışırken, çok azı buna yaklaşabiliyor.

Bitcoin Cash bir Bitcoin çatalı olduğundan, Bitcoin Cash’i açıklamadan önce çatalın ne olduğuna değinelim. Bitcoin hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz önceki rehber yazımıza ulaşabilirsiniz.

Bitcoin Çatalı

bitcoin-catali

Bitcoin mucidi Satoshi Nakamoto tarafından önerildiği gibi, Bitcoin’in günlük işlemler için kullanılan eşler arası bir kripto para birimi olması gerekiyordu. Yıllar geçtikçe, ana akım çekiş gücü kazandıkça ve fiyatı arttıkça, Bitcoin para birimi yerine bir yatırım aracı haline geldi. Blockchain, artan işlem sayısını işleyemediği için ölçeklenebilirlik sorunlarına tanık oldu. Bitcoin’in blok zincirindeki bir işlem için onay süresi ve ücretleri arttı. Bunun nedeni, bitcoin için 1 MB’lık blok boyutu sınırlamasıydı. İşlemler kuyruğa girdi, onay süreleri uzadı, çünkü bloklar işlemlerin boyutundaki artışı kaldıramadı. Bitcoin Cash, blokların boyutunu 8 MB ile 32 MB arasında artırarak durumu düzeltmeyi ve böylece blok başına daha fazla işlemin işlenmesini öneriyor. Bitcoin’de blok başına ortalama işlem sayısı 1.000 ila 1.500 arasındadır. Eylül 2018’de yapılan bir test sırasında Bitcoin Cash’in blok zincirindeki işlem sayısı, blok başına 25.000’e yükseldi.

Bir blockchain’in orijinal kodu güncellendiğinde bir çatal oluşturulur, ancak blockchain’deki yalnızca bazı düğümler güncellemeyi kabul eder. Orijinal blok zinciri (Bitcoin gibi) aynı kalır ve güncellenen düğümler orijinal blok zincirinden ayrılır ve yeni bir blok zinciri (Bitcoin Cash gibi) oluşturulur. Blok zincirindeki paralar orijinal blok zincirindekilerden ayrı ve benzersiz hale gelir. Bitcoin, Bitcoin Cash’e çatallandığında, 10 BTC’si olan biri otomatik olarak 10 BTC ile eşleşen belirli sayıda BCH alacaktır.

Şimdi Bitcoin Cash’in kendisi hakkında konuşalım.

Bitcoin Cash

Bitcoin Cash, Ağustos 2017’de Bitcoin çatalından oluşturulan bir kripto para birimidir. Bitcoin Cash, blokların boyutunu artırır ve daha fazla işlemin gerçekleştirilmesini sağlar. Bitcoin Cash para birimi Kasım 2018’de başka bir çataldan daha geçti ve Bitcoin Cash ABC ve Bitcoin Cash SV’ye (Satoshi Vision) ayrıldı.Bitcoin gibi, Bitcoin Cash de kendi blok zincirine sahip bir kripto para birimidir. Dijital para birimi gibi çalışır ve Bitcoin Cash madenciliği ile yeni BCH (Bitcoin Cash) oluşturulur.

Bitcoin geliştiricileri Bitcoin’de bazı önemli değişiklikler yapmak istedikleri için Bitcoin Cash oluşturulmak istendi. Bitcoin topluluğunun geliştiricileri yapmak istedikleri değişikliklerle ilgili bir anlaşmaya varamadılar. Bu nedenle, geliştiricilerin küçük bir grubu Bitcoin’i aynı kodun birkaç değişiklikle yeni bir sürümünü oluşturması için çatalladı.

Roger Ver gibi Bitcoin Cash’in büyük savunucularına göre, bitcoin’in blok boyutundaki değişiklik, bitcoin’in günlük işlemler için bir araç olarak kullanılmasını sağlayacak. Ayrıca Visa gibi uluslararası işlemleri işlemek için yüksek ücret talep eden çok uluslu kredi kartı işleme organizasyonlarıyla rekabet etmesine yardımcı olacak.

Bitcoin Cash ve Bitcoin arasındaki farkı yaratan değişiklikler şunlardır:

  • Bitcoin Cash’in daha ucuz transfer ücretleri vardır (işlem başına yaklaşık 0.20 $), bu nedenle BCH’de işlem yapmak BTC kullanmaktan daha fazla para tasarrufu sağlayacaktır. Bir BTC işlemi, işlem başına yaklaşık 1 ABD Doları’na mal olabilir, ancak daha önce işlem başına yaklaşık 25 ABD Doları’na kadar yükseldi.
  • BCH’nin daha hızlı aktarım süreleri vardır. Yani, bir Bitcoin işlemini doğrulamak için 10 dakika beklemek zorunda değilsiniz.
  • BCH saniyede daha fazla işlem yapabilir. Bu, BCH ile aynı anda daha fazla insanın BCH’yi kullanabileceği anlamına gelir.

Tüm bu değişiklikler, bir Bitcoin Cash bloğunun (blok zincirinde) bir Bitcoin bloğundan sekiz kat daha büyük olmasından kaynaklanmaktadır. Bu, BCH’yi Bitcoin’den daha hızlı, daha ucuz ve daha ölçeklenebilir hale getirir. Bu nedenle Bitcoin Cash gün geçtikçe daha fazla benimseniyor.

Bitcoin Cash vs Bitcoin

btc-vs-bch

Daha önce de belirtildiği gibi, Bitcoin veya Bitcoin Cash gibi kripto paralar değerlerini ne kadar kabul edildiklerinden, kullanıldıklarından ve talep edildiklerinden elde ediyorlar. Bunları yatırım getirisi ve değer artışı açısından analiz edebiliriz.

İkisi de değer sahibidir ve Bitcoin şu ana kadar en yüksek değere sahipken, Bitcoin Cash hızla değer kazanmaya devam ediyor.

Bitcoin Cash henüz daha kripto para pazarında kendi yerini yakalama ve gerçekleştirme aşamasında. Birçok kişi Bitcoin Cash’in Bitcoin’in pazar payının iyi bir kısmını alabileceğini ve bu da onu sektördeki yeni baskın kripto haline getirebileceğini düşünüyor. Bunun nedeni, Bitcoin Cash’in Bitcoin’in karşılaştığı ölçeklendirme sorunlarını ele alması ve daha fazla kişinin bunu kolay ve daha düşük ücretlerle kullanmasına izin vermesidir.

Bitcoin geliştirici topluluğu, sorunlarını çözmek için Bitcoin kodunda karşılıklı bir güncelleme yapmayı kabul etmenin bir yolunu bulamazsa, Bitcoin, BCH ile arasındaki savaşta kaybedebilir. Bu, daha fazla insanın BCH’yi ana değer ve işlem para birimi olarak kullanmaya başlayacağı anlamına gelir.

Yakın geçmişte Bitcoin Cash, Bitcoin’in %5’i kadar düşük, %33’ü kadar değerliydi. Şu anda Bitcoin fiyatının %10-15’i arasında kalıyor. Aşağıda, son dokuz ay içinde BCH ve BTC fiyatlarının grafikleri verilmiştir.

(Turuncu çizgi BCH – BTC’dir)

Bitcoin-cash-vs-Bitcoin-1

Bitcoin-cash-vs-Bitcoin-2

BCH’nin hızlı büyümesini engelleyen şeylerden biri, insanların Bitcoin ve Bitcoin Cash arasındaki farkı karıştırmasıdır. Birçok acemi yatırımcı Bitcoin Cash’i piyasaya daha düşük bir giriş noktasına sahip daha ucuz bir Bitcoin olarak görüyor. Çünkü birbirine benzer isimleri paylaşıyorlar ve aynı marka ve topluluktan geliyorlar.

Bu karışıklık, Bitcoin Cash’in yeni kripto yatırımcılarını sahte bir Bitcoin satın almaları için kandırmayı amaçlayan, sadece nakit para olan bir taklit para birimi olarak olumsuz ilgi görmesine neden oldu. Ancak bu doğru değildir.

Bitcoin Cash Özellikleri

Bitcoin Cash’in özelliklerine avantajları ve dezavantajları olarak iki başlık altında bakalım.

Bitcoin Cash Avantajları

Bitcoin Cash’in ana avantajı, daha ucuz ve kullanımı daha hızlı olmasıdır. Bunun nedeni daha ölçeklenebilir olması, yani herhangi bir zamanda daha fazla insanın blockchain üzerinde işlem yapabilmesidir.

Geliştirme ekibi, blockchain’i daha ölçeklenebilir hale getiren çözümleri uygulamak için hızlıdır. Bu da benimsenmesi ve kullanılması için büyük bir potansiyel sunmaktadır.

Borsalar arasında dolaşmak da daha ucuzdur. Bitcoin’e karşı büyük bir ticaret varlığı ve Bitcoin’e karşı korunmak için sağlam bir yatırımdır.

Bitcoin Cash Dezavantajları

Bitcoin Cash’in Bitcoin kadar yatırımcı güveni yoktur. Ayrıca, benimsenme oranı ve pazara girişi Bitcoin’den çok daha düşüktür. Bunun, BCH’nin Bitcoin’den çok daha yeni olmasıyla çok fazla ilgisi vardır.

BCH’nin fiyatı Bitcoin fiyatının yaklaşık %10-15’i iken, Bitcoin Cash madenciliğinin maliyeti, Bitcoin madenciliği ile nispeten aynıdır. Bu, Bitcoin Cash’i mayınlayan birinin, aynı ekipmana sahip Bitcoin madenciliğinden %50-60 daha az kar sağladığı anlamına gelir. Bu nedenle madenciler, Bitcoin Cash’i çıkarmak için o kadar hızlı değiller.

Son olarak, ticaret söz konusu olduğunda, BCH’nin BTC’den çok daha az ticaret çifti vardır ve bu da Bitcoin’den daha olumsuz hale gelir.

Bitcoin Cash Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin Cash, Bitcoin’den farklı bir kripto para birimi olsa da Bitcoin blockchain üzerinden işlem görmektedir. Bu da sistem güvenliği ve devamlılığı için önemli bir detaydır. Bitcoin Cash madenciliği yapmadan önce tıpkı Bitcoin madenciliğinde olduğu gibi ilk önce kendinize bir sanal cüzdan oluşturmalısınız.

Tıpkı Bitcoin madenciliğinde olduğu gibi Bitcoin Cash madenciliğinde de ilk şart, kripto para madenciliği için özel üretilmiş olan bir ASIC cihaza sahip olmaktır. Madencilikte oluşturulan blok başına kar sağlandığı ve Bitcoin Cash blokları 8 MB olduğu için Bitcoin madenciliğinden farklı olarak çok daha fazla işlemci gücüne ve enerjiye ihtiyacınız olacak.

Bitcoin Cash madenciliğini kendi başınıza ya da bir madenci havuzuna dahil olarak yapabilirsiniz. Çok daha fazla işlemci gücüne ve enerjiye ihtiyaç duyacağınız için eğer yeterli teknik ekipmanınız yoksa sizin için en iyisi bir madenci havuzuyla beraber çalışmak olacaktır. Böylece çok daha fazla blok üreterek daha fazla kar elde edebilirsiniz.

Bitcoin Cash Hakkında Endişeler

Bitcoin Cash, öncelikli olarak ele alacağı birkaç iyileştirme sözü verdi. Ancak henüz bu vaatleri yerine getirmedi.

Bunlardan önemlisi blok boyutu ile ilgilidir. Bitcoin Cash’in blok zincirinde mayınlanan ortalama blok boyutu, Bitcoin’in blok zincirindeki bloklardan çok daha küçüktür. Daha küçük blok boyutu, daha büyük bloklar aracılığıyla daha fazla işlem yapılmasını sağlayan ana tezinin henüz teknik olarak test edilmediği anlamına geliyor. Bitcoin için işlem ücretleri de önemli ölçüde düştü. Bu durum Bitcoin’i günlük kullanım için Bitcoin Cash ödemeye uygun bir rakip haline getirdi.

Günlük işlemler için uygun bir ortam haline gelmeyi amaçlayan ve bunun için hırslanan diğer kripto para birimleri, Bitcoin Cash’e rakip oldu. Yurtiçinde ve yurtdışında örgütler ve hükümetlerle projeler ve ortaklıklar belirlediler. Örneğin, Litecoin, etkinlik organizatörleri ve profesyonel derneklerle ve Dash gibi diğerleriyle ortaklık kurduğunu duyurdu.

Bitcoin’den ayrılması sebebiyle oldukça yüksek profile sahip olan Bitcoin Cash, buna rağmen henüz velayet hakkında büyük duyurular yapmamıştır. Blockchain’deki işlem seviyelerine dayanarak, Bitcoin hala rekabette önemli bir liderliğe sahip.

Bitcoin Cash’in blok zincirindeki ikinci çatal, geliştirici havuzunu yönetmeyle ilgili sorunları da vurgulamaktadır. Yaşanan ikinci çatal gelecekte daha fazla bölünmeye kapı açması nedeniyle rahatsız edici. Akıllı sözleşmeler, tüm kripto para birimlerinin temel bir özelliğidir. Bununla birlikte, Bitcoin Cash’in işlemler veya sadece ödeme sistemleri için akıllı sözleşme dahil eden bir platform haline gelip gelmediği şu an belirsizliğini koruyor.

Bitcoin Cash ve Bitcoin: Sonuç

Birçok insan Bitcoin Cash vs Bitcoin’in bir savaşta olduğunun ve birinin diğerinden daha iyi olması gerektiğinin izlenimi altındadır. Pratik nedenlerden dolayı, Bitcoin Cash, blok zincirinde işlem yapmak için kullanmak daha hızlı ve daha ucuz bir varlıktır. Ancak lider kripto para birimi olan Bitcoin, kripto pazarında en çok benimsenen ve şu anda en büyük değer deposudur.

BCH, daha fazla kullanıcının benimsediği işlemler için ve parayı taşımak için ana araç olabilir. BTC, dijital para biriminin altın olarak kabul edilen bir değer deposu olarak kullanılmaya devam edebilir. Her ikisi de zaman içinde değer kazanmaya ve benimsemeye devam ediyor, bu da onları herhangi bir yatırımcının bakması ve dikkate alması için değerli yatırımlar yapıyor.