Bitcoin Kripto Para

Bitcoin ETF Başvurusunda Beklenmedik Gelişme!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun açıklamasına göre Bitcoin ETF başvurusunda beklenmedik bir hamle yaptı. Bitcoin’in ETF başvurusunda yaptığı bu hamle ne gibi sonuçlar doğurabilir?

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) tarafından yapılan açıklamaya göre dünyanın en büyük vadeli işlem borsandan birisi olan CBOE BZX Exchange, yaptığı Bitcoin ETF başvurusunu geri çekti. Eğer ki Bitcoin ETF’si geri çekilmeyip onaylansaydı, VanEck ve SolidX destekli Bitcoin ETF’si ABD piyasalarında işlem görmeye başlayacaktı. 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu yetkisi Eduardo Aleman tarafından yapılan açıklamada, CBOE 22 Ocak tarihinde başvuruyu geri çekme talebinde bulundu ve kural gereği başvuru 23 Ocak tarihiyle geri çekilmiş. Bitcoin ETF’si onayı için en güçlü aday olarak gösterilen VanEck ve SolidX firmalarının teklifi de bu gelişme ile birlikte suya düştü. 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu daha önceden pek çok Bitcoin ETF’si başvurusunu reddetmiş olsa da VanEck tarafından yapılan başvuru reddedilmemiş ancak defalarca ertelenmişti. Son onayın 27 Şubat tarihinde açıklanacağını belirten ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu bu geri çekilme ile birlikte yeni bir hamle yapmaya gerek duymadı. ABD hükümetinin kapalı olması sebebiyle Bitcoin ETF’sinin otomatik olarak onaylanabileceği ihtimali olsa da avukatlar bu durumun tam aksini düşünmekte. 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, başvurunun geri çekilme nedeni açıklanmamış olsa da bazı menkul kıymet avukatlarının hükümetin kapalı olması nedeniyle ETF’nin reddedilme şansının arttığını ve firmanın reddedilmek yerine yeni bir başvuru hazırlığında olduğunu belirtti. 

ABD hükümetinin kapalı olması, kripto paraları da vurdu. Bitcoin ETF kararının yanı sıra piyasaların merakla beklediği Bakkt’ın hizmet vermesini de geciktiren bu durum girişimcileri ve yatırımcıları da üzdü. 

Yorum Yap