Kripto Para

Bitcoin’in Kilit İsmi, İlk Kullanıcısı Hal Finney’den Bitcoin 10 Milyon Dolara Ulaşabilir Mi Hesabı

Yazar: Coin Bilgi

Tarihteki ilk Bitcoin kullanıcısı olduğu tahmin edilen Hal Finney‘in, Bitcoin projesinde birlikte çalıştığı Satoshi Nakamoto‘ya gönderdiği bir e-posta gündemde.

2014 yılında  Als hastalığı nedeniyle hayatını kaybeden Hal Finney, piyasaya sürüldüğü 3 Ocak 2009’dan bir hafta sonra Satoshi Nakamoto’ya gönderdiği mesaj geçtiğimiz günlerde Twitter kullanıcısı @DrBitcoinMD tarafından paylaşıldı.

Satoshi Nakamoto’dan sonra Bitcoin projesinin kilit ismi olan hatta bazı çevrelerce Satoshi Nakamoto’nun ta kendisi olduğu iddia edilen Hal Finney, Bitcoin Blockchain’inin ilk blogu Genesis bloğunun üretilmesinin hemen ardından gönderdiği e-postada belli kriterler eşiğinde Bitcoin’in 10 milyon dolara ulaşabileceğinin altını çiziyor.

Espirili bir dille Bitcoin’in %0,1’lik kısmının piyasaya sürülmesinden dolayı Satoshi Nakamoto’yu tebrik eden Hal Finney e-postasının geri kalan kısmında şu ifadelere yer veriyor:

 Bitcoin’in başarılı olduğunu ve dünya çapında kullanılan baskın ödeme sistemi olduğunu hayal edin. O zaman para biriminin toplam değeri, dünyadaki tüm servetlerin toplam değerine eşit olmalıdır.

Bulunan dünya çapındaki toplam ev halkı sermayesi tahminleri 100 trilyon dolar ile 300 trilyon dolar arasında. 20 milyon coin üzerinden hesaplarsak, her bir Bitcoin’in değeri yaklaşık 10 milyon dolar.

Açıkçası, Hal’in 20 milyon coin hesaplaması, akıllara soru işaretlerini de getiriyor. Bitcoin’in toplam arzının 21 milyon olduğu biliniyor. Hal Finney burada bir yazım yanlışı mı yaptı yoksa başka şeyleri mi hesaba kattı bu bilinmiyor.

Bitcoin’in kilit isimlerinden Hal Finney e-postanın geriye kalan kısmında ise bu fiyat seviyeye ulaşma şansının ise çok düşük olduğuna inandığını belirtiyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yorum Yap