Bithumb 11 Ülkede Kapandı!

Güney Kore’nin en büyük kripto para borsası konumunda olan Bithumb borsası bugün açıklanan karar ile birlikte 11 ülkede faaliyetlerine son verdiğinin açıklamasında bulundu

Bithumb nedir

Güney Kore’nin en büyük kripto para borsası konumunda olan Bithumb borsası bugün açıklanan karar ile birlikte 11 ülkede faaliyetlerine son verdiğinin açıklamasında bulundu. Kripto para alımı ve satımı konusunda yapılan açıklamalarda bu 11 ülkenin riskli ekonomiye sahip olduğu açıklandı. Bithumb bünyesinden yapılan açıklamada 11 ülkenin istatiki verilerde riskli ekonomiye sahip ve güvenilmeyecek ülkeler olduğu belirtilerek bundan dolayı faaliyetlere son verildiği açıklandı.

Türkiye’de zaten hizmet sunmayan ancak belirli yöntemler ile kullanılabildiği iddia edilen Bithumb‘ın Kuzey Kore, İran, Irak, Sri Lanka ve benzeri ülkelerde tamamen kapanmış olması ise bu ülkelerde borsayı kullanan kullanıcıların yatırımlarını geri çekmelerine bir engel değil.

Riskli Ekonomilerde Barındırmıyorlar

Bithumb ve diğer birçok yatırım ve borsa şirketi son yıllarda gelişmemiş ülkelerde baskıcı rejimlerin asıl hedefleri arasında yerini alırken, sürekli olarak yenilenen teknolojiler ve ekonomik alanda atılan adımlara rağmen baskılardan bir türlü kurtulamıyor. İran rejiminin mevcut olarak ekonomik yönetimde zaten oldukça fazla sıkıntısı mevcut iken Kuzey Kore’nin olmayan ekonomisinde Bithumb sistemlerini kullanabilecek en ufak bir insanın dahi olmadığı, sadece üst düzey isimlerin bu sistemlere erişebildiği bilinmekte.

Irak ve Sri Lanka ise bu ülkelere benzer şekilde ekonomileri kötü olan ve riskli sınıfta gösterilen ülkeler olması dolayısı ile yabancı yatırımcıyı ülkelerine çekemeyen ekonomiler olarak gösterilmekteler.

  • Türkiye ve AB üyesi ülkeler ekonomik olarak iyi durumda olmasına rağmen yabancı yatırımcı son dönemde Türkiye‘yi dahi riskli görerek yatırım yapmamakta.